Lubelskie Dożynki Wojewódzkie 2016 – Radawiec, 28.08.2016

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Lubelski, Gmina Konopnica oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie zapraszają na „Dożynki Wojewódzkie 2016„, które odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia 2016 r. na lotnisku sportowym w Radawcu k/Lublina.

Doroczne ?Święto Plonów? – o godz. 9.15 – rozpocznie korowód delegacji dożynkowych.

O godz. 10.30 odprawiona zostanie Msza Święta Dziękczynna za zbiory pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Oprawę muzyczna Eucharystii ubogacą Słowiki Lubelskie.

Korowód wieńców dożynkowych, uroczysta Msza Święta Dziękczynna, występy zespołów ludowych z kraju i zagranicy, a także wielobarwny kiermasz, liczne konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko, wystawa sprzętu rolniczego, koncerty gwiazd muzyki – to połączenie dziękczynienia za plony, ludowych tradycji i rodzinnego świętowania.

Obok koncertów, spektakli i pokazów, w ramach wydarzenia prezentowany jest dorobek całego regionu: jego tradycja, zakorzeniona ludowość jak również prezentowane są produkty firm i przedsiębiorstw z ternu województwa. Dożynki to impreza, która ma ambicje pokazywać to, co w Regionie Lubelskim najlepsze. To bezpłatna i otwarta dla wszystkich impreza budująca tożsamość społeczności lokalnej oraz edukująca jej kolejne pokolenia.

Dożynki stanowią też wspaniałą okazję do zaprezentowania firm, ich produktów i działalności wśród szerokiego grona mieszkańców regionu oraz licznej grupy uczestniczących w imprezie gości.

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2016 – RADAWIEC – PROGRAM:

9.15 ? Korowód i powitanie Delegacji Dożynkowych
10.30 ? Msza Święta Dziękczynna za zbiory
11.30 ? Obrzęd Dożynkowy i oficjalne otwarcie Dożynek Wojewódzkich
12.30 ? Wręczenie odznaczeń
13.00 ? Występ zespołów ludowych
13.30 ? AntyGrawitacja Radawca ? pokaz skoków spadochronowych i wręczenie nagród skoczkom
14.00 ? Występ zespołów ?Serpanok? i ?Dyvostruny? z Ukrainy
15.00 ? Rozstrzygnięcie:

• konkursu ?Najpiękniejsza posesja Powiatu Lubelskiego?
  • konkursów wieńców dożynkowych

17:00 Koncert zespołu AKCENT z Zenonem Martyniukiem
18:30 Koncert zespołu 2 + 1
20:30 Koncert zespołu Poparzeni Kawa Trzy

Po raz pierwszy w tym roku na Dożynkach w Radawcu pojawi się ukraiński zespół bandurzystek DYWOSTRUNY. Zespół powstał 1999 roku. Koncertuje po całej Europie i Ukrainie.  Repertuar ?DYWOSTRUNY? to utwory ukraińskich kompozytorów – klasyków, utwory kultury narodowej, ale i utwory  współczesne.

www.powiat.lublin.pl – załącza materiał prezentujący Zespół DYWOSTRUNY:

Obok co rocznych występów zespołów, kiermaszu, pokazów skoków spadochronowych i konkursów, pojawią się także:

? Prezentacje Gmin Powiatu Lubelskiego ? ?Wioska? LGD ?Kraina Wokół Lublina?,
? Wesołe miasteczko, animacje i zabawy dla dzieci,
? Wirtualne zwiedzanie powiatu lubelskiego 3D, fotobudka,
? Dzień dla życia w Radawcu ? Fundacja DKMS,
? Demolka Wraq Race.

Oprócz wymienionych atrakcji, w tym roku będzie można również zobaczyć zabytkowy sprzęt rolniczy, gdyż swoją wystawę zaprezentuje Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

źródło:

www.powiat.lublin.pl