Chrześcijanin w świecie, ale nie ze świata – wykład 11.10.2015

chrześcijanin-001Duszpasterstwo przy Bazylice i Klasztoru Ojców Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie zaprasza na wykład z nowego cyklu: „Chrześcijanin w życiu społecznym”. Wykłady będą odbywały się co miesiąc, w niedziele, a poprowadzi je: ks. dr hab. Krzysztof Jeżyna, prof. KUL.

Pierwszy wykład: „Chrześcijanin w świecie, ale nie ze świata” odbędzie się 11 października 2015 r., w niedzielę, w Sali Unii. Początek o godzinie 17.00

„Tematyka jest wciąż aktualna, gdyż ciągle próbuje się rozdzielać życie chrześcijanina w Kościele i życiu publicznym, a nawet je przeciwstawić. Nauka społeczna Kościoła głosi jedność życia w Kościele i świecie, gdyż chodzi o jednego i tego samego człowieka. Nawet podczas ostatniej pielgrzymki papieża Franciszka na Kubę i do USA zarzucono mu pewne poglądy, na co on odpowiedział, że wiernie trzyma się nauki społecznej Kościoła.
Chrześcijanin to człowiek obu społeczności: kościelnej i świeckiej.
Podczas spotkań chcemy wykazać, że zadaniem chrześcijan jest przemiana siebie i świata zgodnie z planem Bożym, że chrześcijanie są obecni świecie, choć nie z tego świata, że pełne życie religijne wpływa na uczciwość w życiu społecznym. I choć Kościół nie proponuje konkretnego systemu politycznego, czy gospodarczego państwa, to podaje zasady moralno-społeczne, które gwarantują przestrzeganie godności i praw człowieka oraz wizję państwa jako społeczności prawej i sprawiedliwej.”

Print Friendly, PDF & Email