Cały Lublin śpiewa Te Deum – 30.06.2019

W niedzielę, 30 czerwca 2019 roku, na schodach przed Zamkiem Lubelskim, o godz. 15.00 rozpocznie się wydarzenie upamiętniające 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej zatytułowane: „CAŁY LUBLIN ŚPIEWA TE DEUM„.

Centralnym punktem wydarzenia będzie wspólne odśpiewanie pieśni TE DEUM. Wspólny śpiew poprzedzi prezentacja rekonstrukcji historycznej przedstawiającej wyjazd orszaku królewskiego Zygmunta Augusta z Zamku do Bazyliki św. Stanisława Biskupa Męczennika (oo. Dominikanów), który wyruszył tam celem uroczystego odśpiewania Te Deum Laudamus – Ciebie Boga wsławiamy, w podzięce za pomyślne zakończenie obrad Sejmu Walnego w Lublinie i zawarcia unii polsko-litewskiej.

Współczesna, powszechnie znana wersja „Ciebie Boga wysławiamy” jest kompozycją, która zwyciężyła w rozpisanym w 1964 roku konkursie i została zatwierdzona przez 91 Konferencję Episkopatu Polski jako obowiązująca wersja polskiego hymnu Te Deum. Na schodach Zamku Lubelskiego, w dniu 30 czerwca, w wigilię podpisania aktu Unii Lubelskiej, również Lublin, będzie mógł zaintonować te podniosłe strofy, niejako łącząc się z się z historyczną chwilą, kiedy to 450 lat temu, król Zygmunt August dziękował Bogu za pomoc i opiekę dla dobra Rzeczypospolitej.

Wydarzenie jest projektem realizowanym przez Fundację Wspierania Edukacji Artystycznej i Twórczości Teatralnej EDUARTTE dzięki wsparciu Miasta Lublin i jest ogólnodostępne.

zobacz: https://www.facebook.com/events/617347705429203

Print Friendly, PDF & Email