„Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” – Oratorium na jubileusz Chrztu Polski

17 kwietnia 2016 r. (niedziela) o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie będzie miała miejsce premiera oratorium Roberta Grudnia na jubileusz Chrztu Polski:

966-2016
1050.rocznica Chrztu Polski
Oratorium Roberta Grudnia
„Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”

Zgodnie z regułami tego gatunku muzycznego oratorium nawiązuje do średniowiecznych misteriów wykonywanych w kościołach m. in. w okresie  Wielkiej Nocy. Tym razem okazja jest wyjątkowa. – Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050 rocznica wymaga  szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno-wokalną ? powiedział Robert Grudzień.  Tytuł ? zdaniem kompozytora ? ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez  zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Oratorium będzie częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć”. Premiera odbędzie się w Lublinie, ale jest już plan kolejnych wykonań, które odbędą się w Łochowie, Cerekwi, Zelowie, Jedlińsku, Tykocinie, Chełmie, Radomiu, Nowej Rudzie, Trzebnicy, Jędrzejowie, Wrocławiu, Krakowie, Stalowej Woli.

Robert Grudzień to artysta, który od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m. in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980. Skomponował muzykę do spektakli słowno ? muzycznych: „Z miłości do Ojczyzny” w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz „Słowo Herberta”, „Dobrem Zwyciężać”, czy „Hymn Słowackiego”, w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. W lipcu 2013 roku jego utwór „Dolorosa. Wołyń 1943” otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie. [więcej: www.grudzien.pl]

oratorium_robert_plakat2

Print Friendly, PDF & Email