Beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycielki DRW i Żywego Różańca – 22.05.2022

W niedzielę, 22 maja 2022 r., będziemy przeżywać beatyfikację służebnicy Bożej Pauliny Jaricot (1799-1862), założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Mszy św. beatyfikacyjnej w Lyonie o godz. 15.00 będzie przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął papież Pius XI w 1926 r. Do uznania heroiczności jej cnót doprowadził papież Jan XXIII w 1963 r. Natomiast 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.

Pauliny Jaricot jest założycielką Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W tym roku przypada dwusetna rocznica jego powstania, a także stulecie podniesienia go, wraz z Dziełem Misyjnym Dzieci i Dziełem św. Piotra Apostoła, do rangi dzieł „papieskich”. Później o DRW dołączyła także, uznana przez Piusa XII, Papieska Unia Misyjna, która obchodzi obecnie 150. rocznicę urodzin swojego założyciela. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się na zakończenie Zebrania Ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych w Lyonie, na którym obradują dyrektorzy krajowi PDM z całego świata.

Pauline Jaricot podęła także działania mające na celu propagowanie modlitwy różańcowej. Tworzyła w tym celu piętnastoosobowe grupy, które przyrównywała do bryłek węgla, wzajemnie się ogrzewających. Dzieło to nazwała Żywym Różańcem. Dziełu modlitewnemu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał zakonu dominikanów, który w 1836 r. przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej przy poparciu papieża Grzegorz XVI. Wkrótce Żywy Różaniec i tworzące go róże („kółka”) różańcowe mocno rozpowszechnił się w Europie i poza nią. Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą m.in. miesięczne intencje misyjne i ewangelizacyjne, które papież wyznacza na każdy rok.

czytaj: Przesłanie Ojca Świętego Franciszka do Papieskich Dzieł Misyjnych

W uroczystości beatyfikacji Pauliny Jaricot będzie można uczestniczyć za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja:

Transmisja będzie dostępna także na YouTube:

Print Friendly, PDF & Email