Archidiecezja Lubelska zaprasza na III edycję Sonosfery Lubelskiej 14.10.2023

III edycja Sonosfery Lubelskiej to koncertowe nagranie kompozycji Marty Grzywacz, Sebastiana Maca i Marcina Sudzińskiego w realizacji nagraniowej Rafała Smolińskiego. 45. minutowy utwór na głos kobiecy, elektronikę, flety pasterskie, harmonium i gitarę elektryczną powstał w oparciu o wybrane aspekty sztuki i myśli Jerzego Nowosielskiego. Powstanie kompozycji poprzedzały wyjazdy i nagrania terenowe.

Szukając inspiracji odwiedziliśmy prawosławny Skit (pustelnię) w Odrynkach na Podlasiu. By przyjrzeć się dziełom o tematyce sakralnej udaliśmy się do Hajnówki, gdzie w Cerkwi Cmentarnej pw. Wszystkich Świętych znajduje się ikonostas Nowosielskiego. Odwiedziliśmy też Kościół Rzymskokatolicki pw. Opatrzności Bożej w Wesołej, w którym Jerzy Nowosielski zrealizował słynną polichromię i drogę krzyżową. Problemy i motywy do których nawiązuje nasza kompozycja (w wyraźny sposób obecne również w sztuce i myśli Nowosielskiego) to na przykład: człowiek jako istota uwikłana w materię, kobieta, zwiastowanie, byty subtelne, rozdarcie pomiędzy jasnością a mrokiem. Jerzy Nososielski to postać z całą pewnością niejednoznaczna. Swoją sztuką prowadzi człowieka w rejony tajemniczych uniesienień, ale również stawia pytania, na które czasem wygodnej byłoby nie szukać odpowiedzi. Nie wiem czy bardziej lubimy jego malarstwo czy może teksty, czasem skrajnie, może nawet nieco staroświecko stawiające rozmaite tezy, by zaraz potem szeroko rozpościerać intelektualny choryzont. Przygotowania do tego koncertu to prawdziwa przygoda, którą każdy z nas przeżywa na swój sposób. Coś mi mówi, że tak łatwo się ona nie skończy, włożyliśmy w nią sporo emocji – mówi Marcin Sudziński.

Perofmance muzyczny zostanie zarejestrowany w Kościele Akademickim KUL.

Koncert odbędzie się 14.10.2023 r. o godzinie 20.00 w Kościele Akademickim KUL.

Na koncert obowiązują bezpłatne zapisy, pod linkiem: https://tiny.pl/c1zxs

Więcej informacji na facebooku Archidiecezji Lubelskiej oraz w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/3481169375533516

Organizator: Archidiecezja Lubelska
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Partnerzy: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Anthill
Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Radio Plus, Gość Niedzielny Lubelski, Niedziela Lubelska, Lubelski.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sonosfera Lubelska vol. 3
w roku Jerzego Nowosielskiego – wykonawcy:

Marcin Sudziński

Muzyk, fotograf, pszczelarz – we wszystkich tych dziedzinach czynnie tworzy i pracuje, łącząc je ze sobą w nowatorski sposób. Tworzy muzykę opartą o tradycyjne instrumenty i analogową elektronikę. Często towarzyszy jej obraz oraz motywy zaczerpnięte z życia pszczół. W ostatnich latach przygotował kilka ciekawych performansów muzycznych, m.in. na Festiwalu Re:Tradycja w 2021 roku „Apifonia / Matki i córki”, w duecie z Ewą Grochowską. Na polu muzycznym współpracuje także z Andrzejem Dudkiem-Durerem. Od lutego 2023 roku tworzy w kolektywie artystycznym „Złodzieje miodu” z Pawłem Passinim, Radkiem Bułtowiczem, Mironem Te i Rafałem Rutkowskim. Łączą dźwięk, słowo i obraz w sensorycznym eksperymencie live act.

Sebastian Mac

Gitarzysta i producent, tworzy w nurcie muzyki eksperymentalnej głównie elektroakustycznej i improwizowanej. Występował m.in. w ramach festiwali: Musica Privata, Ad Libitum, Audio Art, Krakowska Jesień Jazzowa, Warsaw Summer Jazz Days, Europejski Kongres Kultury Wrocław 2011, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”, John Cage Year, Brave Festival, Polska Platforma Tańca. Współpracował m.in.z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrem Chorea z Łodzi, Teatrem Cinema z Piechowic, Sceną Plastyczną KUL. Członek Krakow Improvisers Orchestra. Prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej UW na kierunku Sztuki Społeczne oraz w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na kierunku Pedagogika Teatru.

Marta Grzywacz

Improwizatorka (głos, fortepian, ruch), absolwentka i wykładowczyni UMFC w Warszawie, zdobywczyni II nagrody w konkursie dla improwizujących kompozytorów, odbywającego się w ramach festiwalu Transatlantyk, członek kolektywu wykonującego muzykę współczesną Hashtag Ensemble; w repertuarze współczesnym występowała na festiwalach: Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Audio Art, Ad Libitum, Sacrum Profanum, występuje w projektach improwizowanych w kraju i za granicą (Visegrad Songs, Bartok Revised, Witkacy/Partytury fotograficzne, Muzyczne Portrety, Intuition Orchestra/ płyta „Case of Surprise”), w chwilach ku temu odpowiednich układa wiersze wolne.

Print Friendly, PDF & Email