Tydzień Misyjny – Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy – 24-30.10.2021

W niedzielę, 24 października 2021 r., w Kościele obchodzony będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny.

W tym roku Światowy Dzień Misyjny będzie okazją do przypomnienia postaci Pauliny Jaricot, założycielki Związku Lyońskiego, który stał się podstawą dzisiejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Jej beatyfikacja odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 roku.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Papieskie Dzieła Misyjne są powołane do budzenia misyjnej świadomości i zaangażowania na rzecz misji. Szczególnym czasem takiego działania jest Światowy Dzień Misyjny i następujący po nim Tydzień Misyjny, kiedy to Kościół na całym świecie budzi się, by pospieszyć z pomocą misjom.

Nie możemy zatrzymać dla siebie spotkania z Bogiem, który dotknął naszych serc i który dokonał cudownych dzieł. Jak Apostołowie, dzielmy się miłością, której doświadczyliśmy. To, co otrzymaliśmy od Boga, jest darem dla innych. A im bardziej się tym dzielimy, tym bardziej wzrasta nasza wiara. Misjonarze są inspirowani przez miłość Boga, aby zostawić siebie, swoje lęki, aby dotrzeć do wszystkich narodów. Z podstawowego powodu – wdzięczności. Są ludźmi wdzięcznymi.

kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów

W niedzielę misyjną w świątyniach przeprowadzana jest zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary. Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Misje można wesprzeć wysyłając sms-a o treści „MISJE” na numer 72032. Koszt sms-a to 2,46 z VAT.
Dzięki życzliwości operatorów sieci komórkowych w Polsce wszystkie pozyskane środki są przeznaczone na projekty.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce przekazało na pomoc misjom:

• 2014 » 1.233.203,88 USD
• 2015 » 1.175.990,73 USD
• 2016 » 1.077.568,75 USD
• 2017 » 1.141.658,03 USD
• 2018 » 1.214.275,92 USD
• 2019 » 1.196.115,98 USD
• 2020 » 1.134.489,43 USD
• 2021 » 940.824,05 USD

W tym roku Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary wsparło 893 jednostki administracji kościelnej na terenach misyjnych i zainwestowało ponad 10 mln dolarów w kształcenie katechistów. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła sfinansowało kształcenie prawie 77 tys. seminarzystów, a w diecezji Caserta powstało nowe stowarzyszenie wiernych inspirowane charyzmatem Pauliny Jaricot.

Wybrane projekty finansowane w 2020 r.:

• Budowa świątyń w Alavanyo Dzogbe -dze, Aneta, Hodzoga (Ghana)
• Budowa domu parafialnego w Buedu (Sierra Leone)
• Zadaszenie świątyni pw. Wszystkich Świętych w Ugba (Nigeria)
• Zakup i założenie instalacji solarnych w 5 wiejskich parafiach (Nigeria)
• Dobudowa sali wielofunkcyjnej przy parafii w Cyangugu (Rwanda)
• Program personalny dla liderów grup współpracowników w duszpasterstwie w diecezji (Liberia)
• Zakończenie programu formacyjnego dla dzieci i młodzieży w parafii św. Józefa (Tadżykistan)

zobacz:

ORĘDZIE NA ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY 2021 r.
Materiały na Tydzień Misyjny 2021

www.misje.pl