45. Lubelska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

W poniedziałek, 14 sierpnia 2023 r., 45. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej dotarła na Jasną Górę. Pątników przyprowadził i na Wałach powitał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Partnerem pielgrzymki w tym roku był Ruch Światło-Życie, który przeżywa swój jubileusz 50 lat istnienia w Lublinie, a w drodze na Jasną Górę, lubelskim pątnikom przyświecało hasło: „Drogowskazy Nowego Człowieka”, a przewodnikiem duchowym był ks. Franciszek Blachnicki.

Całą trasę przeszło ponad tysiąc osób, kolejne tysiące skorzystało z nowej formuły „pielgrzymuj, ile możesz”, gdzie codziennie na szlak pielgrzymkowy autokar dowoził z Lublina pielgrzymów, którzy mogli przejść jeden lub kilka dni. Towarzyszyło im 21 kapłanów, 9 sióstr zakonnych oraz 10 kleryków. Uczestnicy pielgrzymki mieli do przejścia 320 km, które pokonali w ciągu 12 dni. Najmłodszym uczestnikiem był 10-miesięczny Janek, a najstarszą była Pani Maria lat 92.

Szczęśliwi i pełni wiary dotarli do Matki, cel został osiągnięty. Lubelska pielgrzymka tradycyjnie ostatniego znacznie się powiększyła, dotarli Ci, którzy chcieli choć przez chwilę tworzyć tę niezwykłą wspólnotę. Pątników tradycyjnie przywitał na Wałach jasnogórskich abp Stanisław Budzik, który także witał pielgrzymów na szczycie. Metropolita również przewodniczył Mszy św., która sprawowana była w intencjach kilku pielgrzymek, jakie dotarły dziś do Częstochowy. Na ołtarzu zostały złożone intencje duchowych pielgrzymów funduszu Idę z Tobą, te prośby przez całą trasę były omadlane przez pielgrzymów.

https://pielgrzymka.lublin.pl/u-celu-2/

Lubelscy pątnicy świętowali też 35-lecie przyniesienia w pielgrzymce z Lublina na jasnogórskie Wały, 7 metrowego, ważącego 600 kilogramów, metalowego krzyża. W tym kontekście wspomniano pielgrzymów z 1988 roku i przewodnika grupy śp. ks. Jana Mazura. Ponieważ tamten został nadgryziony zębem czasu, dziś po zakończeni Mszy św. został poświęcony przez abp Stanisława Budzika nowy krzyż na placu przy Domu Pielgrzyma.

Wejścia Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę – 45. Lubelska PP 23:18

W 42 pieszych pielgrzymkach przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, od 5 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło ok. 41 tys. pątników.

Pielgrzymi w większości już powrócili do domów, Spotkanie popielgrzymkowe odbędzie się parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie.

Print Friendly, PDF & Email