15 sierpnia: Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

APEL
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
o pomoc dla Słowenii

Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro.

Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o  wsparcie.

Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15-ty sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 11 sierpnia 2023 roku


W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii w kościołach Archidiecezji Lubelskiej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek. Zebrane środki należy przekazać bezpośrednio na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 (z dopiskiem „Słowenia”) lub do kasy Caritas w Kurii Metropolitalnej.


CARITAS POLSKA – caritas.pl:

Katastrofalna powódź w Słowenii. Pomocy udziela Caritas Polska

Słowenia zmaga się ze skutkami największej i najbardziej katastrofalnej powodzi w swojej historii. Kataklizmem dotknięte zostały dwie trzecie terytorium kraju. W odpowiedzi na dramatyczną sytuację Caritas Polska zadecydowała o przekazaniu wsparcia w wysokości 100 tys. zł, za które Caritas Słowenia zakupi najpotrzebniejsze rzeczy dla powodzian. […] Potrzeby są ogromne, a w kolejnych dniach z pewnością będą rosły. Osoby, które ucierpiały na skutek powodzi, nie mogą zostać same. Pomóżmy im odzyskać poczucie bezpieczeństwa i nadzieję.

źródło/więcej: https://caritas.pl/blog/2023/08/08/katastrofalna-powodz-w-slowenii-pomocy-udziela-caritas-polska/

Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

Obecnie wielu powodzian potrzebuje dachu nad głową, wody, żywności i artykułów higienicznych. Pilny staje się także sprzęt do porządkowania terenu oraz urządzenia do osuszania zalanych domów. Caritas Polska od razu podjęła decyzję o pomocy i w trybie interwencyjnym przekazała słoweńskiej Caritas 100 tys. zł na walkę ze skutkami powodzi i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki ofiarności darczyńców i partnerów przekaże także dary rzeczowe. Żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki higieniczne, tekstylia, a także osuszacze, łopaty, szpadle, szczotki, koce i prześcieradła w najbliższy poniedziałek zostaną przetransportowane na Słowenię drogą lotniczą. Transport odbędzie się we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego.

źródło/więcej: https://caritas.pl/blog/2023/08/11/dzien-ogolnopolskiej-solidarnosci-ze-slowenia/
foto: caritas.pl

Print Friendly, PDF & Email