38. Lubelska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

38. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła w niedzielę, 14 sierpnia ok. godz. 11.00 pod Szczyt jasnogórski. Trasę 320 km pokonało w tym roku ponad 2 tys. pątników w 18 grupach. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 4 miesiące, a najstarszy 85 lat. Pielgrzymi pod hasłem: ?Miłosierni jak Ojciec? wędrowali 12 dni (grupa chełmska 12 dni i krasnostawska 13 dni).

Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Mirosław Ładniak. W drodze wspomagało go: 51 księży, 14 kleryków oraz 10 sióstr zakonnych. Na Jasnej Górze pielgrzymów witał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Z Chrystusem odradza się radość” – przypomniał na Wałach Jasnogórskich abp Stanisław Budzik i zauważył, że radość lubelskich pątników nie opuszcza. Metropolita lubelski zachęcał pielgrzymów, aby zapatrzyli się w Maryję, tak jak zrobił to ostatnio Papież Franciszek, a wcześniej Jan Paweł II. Maryja jest pełna łaski, wypełnieniem czasów, w których żyjemy – mówił Ksiądz Arcybiskup. Metropolita Lubelski podziękował pielgrzymom za modlitwę za archidiecezję lubelską. Przed wejściem przed Obraz pielgrzymi zaprezentowali się na Wałach, uklękli i w ciszy oddali to wszystko z czym pielgrzymowali.

 

Pielgrzymowaliśmy pod hasłem ?Miłosierni jak Ojciec”, a dziękowaliśmy przede wszystkim za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, prosząc o jak największe, jak najobfitsze owoce w życiu Kościoła i każdego z nas ? mówił dla jasnogórskich mediów ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki – Jednocześnie również dziękowaliśmy za ŚDM w Częstochowie, które dzisiaj dokładnie mają swój jubileusz 25-lecia. Takim głównym elementem było poszukiwanie, w jaki sposób możemy odkrywać miłosierdzie Boga w naszym życiu. Pomagał nam w tym Kuba Kornacki, aktor, ewangelizator, który głosił nam rekolekcje. Jednocześnie, zgodnie z papieską zachętą, codziennie rano rozważaliśmy uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy, a wieczorem, z racji 1050-lecia Chrztu Polski, dziękowaliśmy za najważniejsze etapy historii naszego narodu, jakże mocno powiązane z życiem Maryi, z naszą wiarą, i z odniesieniem do Kościoła?.

 

Wszystkie grupy, po wejściu na plac jasnogórski, ustawiły się razem, i odśpiewały wspólnie dwa hymny Światowych Dni Młodzieży: w Krakowie ?Błogosławieni Miłosierni? oraz w Częstochowie ?Abba Ojcze?:

 

O godz. 13.00 pątnicy wzięli udział w Eucharystii kończącej pielgrzymkę sprawowanej na jasnogórskich wałach pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Homilię wygłosił bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, podkreślając, m.in. że „ta pielgrzymka się nie kończy. Jest ona tylko metaforą życia. Będziemy pielgrzymować razem z tą, która odbyła pierwszą chrześcijańska pielgrzymkę…


 

źródło:

Biuro Prasowe Jasnej Góry – www.jasnagora.com
Oficjalna strona pielgrzymki – www.pielgrzymka.lublin.pl

Print Friendly, PDF & Email