350 rocznica poświęcenia kościoła w Popkowicach 11.06.2017

W niedzielę 11 czerwca 2017 r. w Popkowicach będzie miała miejsce uroczystość 350-lecia konsekracji kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej, połączona z odpustem parafialnym. Jubileuszowej Mszy św. odpustowej przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Józef Wróbel. Eucharystię poprzedzi referat dr Anny Wnuk poświęcony dziejom parafii i kościoła.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

10.30 – Powitanie zaproszonych gości

10.40 – Referat P. Dr Anny Wnuk pt. „Dzieje parafii i kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Popkowicach”

11.00 – Jubileuszowa Msza św. odpustowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Prof. Dr hab. Józefa Wróbla

Parafia w Popkowicach została utworzona w latach 1395-1403. Pierwszy kościół pw. Świętego Krzyża z 1425 r. był drew­niany. Około 1566 roku zamieniono go na zbór kalwiński, a następnego roku rozebrano. Na jego miejscu Krzysztof Rej zbudował drewniany zbór kalwiński, który w 1617 roku Jan Szornel wykupił dla katolików, świątyni nadano wezwanie św. Anny.

Około połowy XVII w. wybudowano nowy murowany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, istniejący do dnia dzisiejszego. Zbudowany został nad rzeką Urzędówką w odległości ok. 12 km od Kraśnika i ok. 40 km od Lublina. Konsekrował go bp Mikołaj Oborski 12 czerwca 1667 r. Był on niszczony przez pożary w 1803 i 1889 r., w 1855 roku był restaurowany, a gruntow­nie przebudowany w 1892 roku, kiedy to dobudowano kruchtę z chórem muzycznym i zakrystię po prawej stronie prezbiterium. Również I wojna światowa (1914-1918) poważnie uszkodziła świątynię.

Kościół jest murowany z cegły i białego kamienia, jednonawowy, barokowy z 3 ołtarzami kamiennymi. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na zasuwie zaś obraz Trójcy Przenajświętszej pochodzący z lat czterdziestych XX wieku. Ołtarze boczne:  z obrazem św. Mikołaja (po lewej) i Pana Jezusa Ukrzyżowanego (po prawej).

Krótka historia parafii Św. Trójcy w Popkowicach