29. Światowy Dzień Chorego – 11.02.2021

W czwartek, 11 lutego 2021 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy 29. Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: «Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi».

Drodzy bracia i siostry, przykazanie miłości, które Jezus pozostawił swoim uczniom, znajduje konkretną realizację także w relacji z chorymi. Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony.

Orędzie papieża Franciszka na XIX Światowy Dzień Chorego 2021

Ze względu na trwające obostrzenia tegoroczne centralne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej odbędą się w ograniczonej formie.

19.00w archikatedrze lubelskiej uroczystą Mszę świętą w intencji chorych będzie celebrował ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik

• 12.00w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie uroczystej Mszy św. z udziałem chorych będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Stanisław Wielgus. Spotkanie rozpocznie o godz. 11.30 czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem. Nie będzie natomiast udzielany sakrament namaszczenia chorych.

18.00 – w kościele św. Judy Tadeusza w Lublinie przy ul. Abramowickiej w z okazji uroczystości patronalnej oraz Światowego Dnia Chorego odprawiona będzie Msza św. ku czci Matki Bożej z Lourdes, której będzie przewodniczył będzie ks. prałat Józef Łukasz, dziekan dekanatu lubelskiego-południowego. Spotkanie rozpocznie o godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej z Lourdes.

zobacz: Orędzie papieża Franciszka na XIX Światowy Dzień Chorego 2021

Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

Print Friendly, PDF & Email