27. Światowy Dzień Chorego – 11.02.2019

W poniedziałek, 11 lutego 2019 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8).

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości[…] Darowanie nie utożsamia się z czynnością dawania, ponieważ może być ono tak nazwane tylko, jeśli daje się siebie samego[…] Różni się ono od dawania właśnie dlatego, że zawiera dar z siebie i zakłada pragnienie utworzenia więzi[…] W darze kryje się odbicie miłości Bożej…

Orędzie papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019

Centralne obchody będą miały w tym roku w Kalkucie, a w sposób szczególny patronować im będzie św. Matka Teresa z Kalkuty.

Święta Matka Teresa pomaga nam zrozumieć, że jedynym kryterium działania musi być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię. Jej przykład nadal prowadzi nas do poszerzania horyzontów radości i nadziei dla ludzkości potrzebującej zrozumienia i czułości; zwłaszcza dla tych, którzy cierpią[…] „Miłosierdzie było dla niej ‘solą’, która nadaje smak każdemu jej działaniu i ‘światłem’ rozjaśniającym ciemności tych, którzy nie mieli już nawet łez, aby płakać nad swoim ubóstwem i cierpieniem”.

Orędzie papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019

Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

Ludzka wielkoduszność jest zaczynem działania wolontariuszy[…] Wolontariusz jest bezinteresownym przyjacielem, któremu można powierzyć myśli i emocje; poprzez słuchanie tworzy on warunki, w których chory, nie jest już biernym obiektem opieki, ale staje się aktywnym podmiotem i bohaterem wzajemnej relacji, zdolnym do odzyskania nadziei i lepiej przygotowanym do zaakceptowania leczenia.

Orędzie papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej rozpoczną się 11 lutego (poniedziałek), o godz. 10.00, w Archikatedrze Lubelskiej.

zobacz: Obchody 27. Światowego Dnia Chorego w Lublinie 11.02.2019

zobacz: Orędzie papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019

Print Friendly, PDF & Email