200-lecie poświęcenia kościoła w Łańcuchowie – 24.06.2017

W sobotę 24 czerwca 2017 r. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie będą miały miejsce uroczystości związane z 200-leciem konsekracji kościoła parafialnego. Uroczystość połączona została z odpustem parafialnym i bierzmowaniem młodzieży. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie abp. Stanisław Budzik.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1429 r. Czas powstania zawiera się w latach 1374-1429. Pierwszy kościół, pw. św. Wojciecha, zbudowano z drewna (wspomina o nim Jan Długosz). Od połowy XVI do lat trzydziestych XVII w. znajdował się on w rękach kalwinów. Około 1672 r. kustosz kolegiaty lubelskiej – ks. Mateusz Sikorski, wystawił kolejną drewnianą świątynię.

Obecnie istniejący kościół pw. św. Jana Chrzciciela, wybudowano w latach 1812-1817 z fundacji Józefa i Anny Suffczyńskich.

Kościół murowany jest z cegły, jednonawowy, barokowo-klasycystyczny z elementami neogotyckimi, przy prezbiterium zakrystia zbudowana w 1902 r. Wewnątrz 5 ołtarzy o charakterze późnobarokowym (początek XIX w.). W drewnianym ołtarzu głównym umieszczono obrazy św. Jana Chrzciciela i Przemienienia Pańskiego. W nawie znajdują się murowane ołtarze boczne: pierwszy po prawej – z obrazem MB z Dzieciątkiem, drugi – z obrazem św. Józefa (początek XIX w.). Po lewej stronie nawy pierwszy ołtarz z dużym drewnianym krzyżem, drugi – z obrazem MB Nieustającej Pomocy. Ambona i chrzcielnica są klasycystyczne (I połowa XIX wieku). W nawie współczesne ławki jesionowe. Na chórze muzycznym organy zbudowane w 1953 roku.

Print Friendly, PDF & Email