125 lat kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele św. Agnieszki w Lublinie

W niedzielę, 26 maja 2024 r., abp Stanisław Budzik sprawował dziękczynną Mszę Święta z okazji 125-lecia obecności obrazu i kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele pw. św. Agnieszki w Lublinie (ul. Kalinowszczyzna).

Jak wynika z dokumentów archiwum parafialnego, wizerunek znajdujący się kościele św. Agnieszki w Lublinie został sprowadzony z Rzymu, w 1899 roku, dzięki staraniom i ofiarom parafian z Kalinowszczyzny. Jest to dokładna kopia oryginału znajdującego się od 1866 r. u Ojców Redemptorystów w kościele pw. św. Alfonsa Liguoriego w Rzymie.

Pierwszą Mszę św. przed tutejszym Obrazem sprawował ówczesny pasterz diecezji lubelskiej, bp. Franciszek Jaczewski, 23 maja 1899 r. Ten dzień uznany został za datę sprowadzenia wizerunku Matki Bożej do parafii. W tym roku mija więc 125 lat nieustannej modlitwy wiernych w tutejszym kościele, przyzywających orędownictwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Na zakończenie Eucharystii odmówiony został, przez proboszcza parafii ks. kan. Kazimierza Gacana, Jubileuszowy Akt Powierzenia Parafii Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

Maryjo, Boża Rodzicielko. Oto dzisiaj dziękujemy Bogu za Twoją obecność i orędownictwo przez 125 lat w tej świątyni w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z jubileuszową wdzięcznością nasza wspólnota parafialna, dziś zgromadzona przed Tobą, Maryjo, pragnie uroczyście odnowić powierzenie się Twojej opiece…

https://archidiecezjalubelska.pl/…/MBNP-AktPowierzeniaParafii.pdf

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy znalazł się pod koniec XV w. w Rzymie. Po zdobyciu miasta przez Francuzów kościół św. Mateusza, w którym znajdował się Obraz, został zniszczony i rozebrany, a wizerunek Matki Bożej zaginął. Po latach, redemptorysta – o. Michał Marchi CSsR odnalazł ikonę i zaczął czynić starania o jego przeniesienie do wybudowanego w 1855 roku kościoła ojców Redemptorystów. Za zgodą papieża Piusa IX dokonano tego 26 kwietnia 1866 r. umieszczając Obraz w kościele pw. św. Alfonsa Liguoriego w Rzymie (nieopodal Bazyliki Santa Maria Maggiore). 23 czerwca 1867 r. dziekan Kapituły Watykańskiej uroczyście koronował Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. [por. https://www.redemptor.pl/kult-matki-bozej-nieustajacej-pomocy/]

Główne uroczystości Jubileuszu poprzedziło triduum modlitewne, wprowadzające w teologię ikony i jej symbolikę, które poprowadził o. prof. Mirosław Chmielewski ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojcowie Redemptoryści).

Print Friendly, PDF & Email