„Jaka droga do pokoju w Ukrainie?” – dyskusja w Sekretariacie KEP

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na dyskusję „JAKA DROGA DO POKOJU W UKRAINIE?” z udziałem abp. Światosława Szewczuka oraz abp. Wojciecha Polaka. Przyczynkiem do debaty jest najnowsza książka zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego „Orędzia Pokoju”.

Spotkanie odbędzie się 12 września 2024 r. (czwartek), o godz. 12.00 w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, sala plenarna).

W dyskusji udział wezmą:
Abp Światosław Szewczuk, metropolita kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego;
Abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski;
Prof. Paweł Kowal, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy;
Krzysztof Tomasik, szef działu zagranicznego KAI;
Marcin Przeciszewski, prezes KAI (prowadzenie).

Do dyspozycji będą także: ks. dr Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa Gaudium, nakładem którego ukazała się książka abp. Szewczuka, dr Ewa Rybałt, tłumaczka tekstów abp. Szewczuka oraz ks. dr Stefan Batruch, redaktor prowadzący.

Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!

„Orędzia pokoju” to duchowy dziennik wojny. Publikacja zawiera teksty codziennych przesłań zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego do ludzi dobrej woli na całym świecie, wygłoszonych w pierwszym roku inwazji na pełną skalę. Codzienne apele arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka są świadectwem walki wielomilionowego narodu ukraińskiego ze złem, aby zrozumieć, jak zakończyć tę walkę i jak ją wygrać oraz świadectwem duchowości chrześcijańskiego narodu Ukrainy, jego doświadczenia tragedii największej zbrodni przeciwko Bogu i człowiekowi, jaką jest wojna. Przesłania abp. Szewczuka w imieniu narodu ukraińskiego skutecznie przeciwstawiają się propagandzie Moskwy oraz raszystowskiej ideologii „ruskiego miru”. Książka jest jednym z najważniejszych dokumentów, pomników wojny oraz myśli religijnej i filozoficznej, a także rozmową kapłana z Bogiem dla jego ludu i o jego ludzie.

Wstęp napisali: Arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I oraz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski.

Obok ukraińskiego i polskiego książka ukaże się w językach: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim.