Parafia

Kościół rektoralny pw. Zwiastowania Najświetszej Maryi Panny (OO. Franciszkanie)

Strona WWW: http://franciszkanie-ofm-kazimierz.pl
Wezwanie:Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (Bracia Mniejsi - Franciszkanie OFM)
Liczba wiernych:
Erygowana:
Odpust:
Msze święte:
Kancelaria:
Adres:ul. Klasztorna 3
24-120 Kazimierz Dolny
Telefon:81 881 01 18
Księża :Potępa Bernard Jan
Historia parafii:Pod koniec XVI w. była tu kaplica, konsekrowana w 1591 r. przez bpa P. Dembowskiego. W 1627 r. do obsługi świątyni sprowadzono reformatów. Zakonnicy dobudowali do k-ła prezbiterium, chór zakonny i muzyczny i rozbudowali nawę. Gruntowna przeróbka k-ła nastąpiła w latach 1762-68 z dobudową zakrystii. Budynek został spalony w 1827 r. odbud. rok później, remontowany po II wojnie światowej. Generalny remont dachgu przeprowadzzono w 1982 r.
Kościół jest murowany, 1-nawowy, barokowy, przy prezbiterium zakrystia, za ołtarzem głównym chór zakonny. Od strony północnej nawy kaplica św. Rocha i św. Sebastiana ( pierwotnie służyła jako zakrystia), nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Ołarze są drewniane, rokokowe z II poł. XVIII w. W ołtarzu głównym obraz Zwiastowania NMP z ok. 1600 r., od wieków słynący łaskami. Kościół posiada 4 ołtarze boczne: przy tęczy po lewej stronie z obrazami św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz św. Piotra z Alkantary, po lewej - ołtarz z obrazem nauczania Maryi. Na chórze muzycznym organy 6-głosowe. W zakrystii przechowuje się zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne.
Po stronie południowej k-ła murowany budynek klasztorny, zbudowany w czworobok, z wirydarzem. W klasztorze jest duża biblioteka oraz muzealne zbiory sztuki sakralnej.
Kościół:
Miejscowości:


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email