Kościół pw. św. Piotra Apostoła

Liczba wiernych:
Erygowana:
Odpust:31 lipca
Msze święte:Niedziele: 9:30, 11:00, 12:30, 15:00 (poprzedzona koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
Dni powszednie: 15:00 (poprzedzona koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
W Adwencie i Wielkim Poście - w dni powszednie: 7:00, 15:00 (poprzedzona koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
Kancelaria:
Adres:ul. Królewska 9
Telefon:81 532 08 51
Księża :Piątek Mirosław Marek
Boguta Grzegorz Paweł
Suszyło Bogusław Tomasz
Historia parafii:Początkowo ok. 1618 r. była tu drewniana kaplica Sióstr Bernardynek. W 1637 r. Sostry zakupiły plac pod nowy kościół. Budowę zakończono w 1658 r. a konsekrował go tegoż roku sufragan płocki bp Z. Czyżykowski. Równicześnie z k-łem wybud. klasztor. Uległ on całokowitemu spaleniu w 1768 r. Odbudowa trwała kilka lat. W wyniku kasaty w 1864 r., do 1887 r. było tu jesazcze 6 sióstr, które wywieziono do innych klasztorów, a przy k-le pozostał 1 ksiądz i organista. Po zakończeniu I wojny światowej kościół i zabudowania mieszkalne objęli Ks. Jezuici ( 16.01.1920)
Do 1768 r. kościół posiadał cechy budowli renesansowej, dzisiaj jedynie w prezbiterium pozostały ślady pierwotnej dekoracji. W czasie renowacji dodano zewnętrzne filary, sam kosciól natomiast jest 1-nawowy. Nawa główna została pomalowana dopiero w 1897 r. przez Władysława Barwickiego - dotąd jedynie bielono. W prezbiterium ołtarz główny w stylu renesansowym, z XVIII w., tabernakulum dostosowane do stylu całości pochodzi z 1958 r. Nad ołtarzem obraz św. Piora Wątpiącego ( mal A. Michalak). W świątyni są 4 ołtarze boczne ( mensy umieszczone we wnękach). Nad nimi obrazy: po prawej stronie - Pana Jezusa Ukrzyżowanego i św. Pustelnika (?), po lewej: NMP i także św. Pustelnika(?). Z prawej strony k-ła kaplica dobudowana nieco później niż świątynia. Kruchty nie ma, ponieważ jest bezpośrednie połączenie z klasztorem. Wieża, nie wyższa od świątyni - wbudowana w klasztor.
Kościół:
Miejscowości: