Kościół pw. Przemienienia Pańskiego (Seminaryjny)

Strona WWW: http://seminarium.kuria.lublin.pl/
Wezwanie:Przemienienia Pańskiego
Liczba wiernych:
Erygowana:
Odpust:
Msze święte:Niedziele: 11:30
Kancelaria:
Adres:ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 6
Telefon:81 743 65 11; 81 743 65 05
Księża :Marczewski Jarosław Roman
Historia parafii:Kościół przylega do gmachów Seminarium. Część zabudowań seminaryjnych jest wcześniejszego pochodzenia niż kościół. W 1627 r. Sierakowscy przekazali swoją własność wraz z dworem przy Żmigrodzie benedyktynkom sandomierskim. Kolejnymi właścicielami zabudowań od 1700 r. stali się misjonarze. Właśnie w tym dworze w 1714 r. erygowano Seminarium. W latch 1880-82 nastąpiła renowacja gmachów seminaryjnych, najnowsza część wzniesiono w latach 1907-08, a w 1979 r. dobudowano III piętro.
Kościół powstał w latach 1714-30 wg planu ks. Mikołaja Augustynowicza, superiora misjonarzy lubelskich. Konsekrował go 13.09.1739 r. sufragan krakowski bp Michał Kunicki. Budowla jest o założeniu centralnym w kształcie krzyża równoramiennego, całość w stulu barokowym. Nawa nakryta kopułą z latarnią. Zakrystię wybud. prawdopodobnie razem z kłem, przebudowano pod koniec XIX w. W 1996 r. przeprowadzono ostatni remont k-ła, podczas którego przebudowano prezbiterium, ustawiono nowy ołtarz soborowy, wstawiono witraże fundacji abpa G. M. Sartoriegi z Trydentu i ks. St. Wójcika. W 1999 r. pomalowano zewnętrzne ściany świątyni. W prezbiterium jest drewniany ołtarz główny w stylu renesansowym. Nad nim umieszczono obraz Przemienienia Pańskiego pędzla Szymona Czechowicza. Oprócz tego, obrazy: Boga Ojca i Komunii św. Stanisława Kostki - mal. Buchbinder oba z XIX w. Na przeciw ambony ołtarz św. Wincentego a Paulo. W zakończeniu prawej nawy ołtarz Pana Jezusa z krzyżem rzeźbionym przez Panasiuka. W tej samej nawie znajduje się jeszcze obraz Matki Bożej z obrazem Sz. Czechowicza przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, w lewej nawie ołtarz św. Barabry, także z obrazem tego samego autora. W prezbiterium są umieszczone stalle w stylu późnobarokowym-w. XVIII, a w nawie głównej współczesne ławki. Na chórze muzycznym organy z 1889 r, rozbudowane w latach 1971-73. Do k-ła przylega kruchta wybud. w tym samym czasie co kościół. Od strony prezbiterium przylega kaplica, wybud. z kamienia w stylu neogotyckim w 1890 r. Kaplica służy liturgii bizantyjsko-ukraińskiej, w jej wnętrzu mieści się współczesny iknostas (J. Nowosielski)
Kościół:
Miejscowości: