Wysokie, pw. św. Michała Archanioła

23-145 Wysokie
Telefon:84 680 62 27
Księża :Kawczyński Mirosław Adam
Historia parafii:Erygowana 30.09.1413 r. przez bpa Wociecha Jastrzębca. Do XIX w. należała do diec. krakowskiej, archidiakonatu zawichowskiego, dek. Urzędów. Uposażenie jej stanowiły: 2 łany pola, łąka, ogród, dziesięcina z sąsiednich wsi, fundatorem był Jan Bidziński. Od ok. 1560 do poł. XVII w. byli tu kalwini. Zbór założyli Kaszowscy, właściciele Wysokiego. Dom schronienia dla biednych istniał dopiero w okresie późniejszym a uposażyła go księżna Jabłonowska na przełomie XVIII/XIX w. Jeszcze w poł. XIX w. szkołą miejscową opiekował się proboszcz. Od czasów przedrozbiorowych na terenie par. istniało przez pewien czas bractwo różańcowe. W XIX w. i na pocz. XX mieszkał tu znikomy odsetek ludności wyzniania prawosławnego, natomiast obecnie na terenie par., w Maciejowie Starym jest świątynia należąca do k-ła narodowego.
Cmentarz grzebalny, obecnie użytkowany, istnieje od poł. XIX w.
Archiwum zawiera dokumenty i księgi metrykalne od XVIII w.
Kościół:
Miejscowości:Dragany, Łosień, Maciejów Nowy, Maciejów Stary, Nowy Dwór, Słupeczno, Spławy, Stolnikowizna, Tarnawka II, Wysokie os., Zabłocie,