Gołąb, pw. św. Floriana i św. Katarzyny

Odpust:św. Floriana - niedziela po 4.05
św. Katarzyny - niedziela po 25.11
Narodzenia NMP - II niedziela września
Msze święte:Niedziele: Gołąb: 9:30, 12:00, 17:00; Borowa: 8,00; Niebrzegów: 10:45
Święta: Gołąb: 9:30, 18:00; Borowa: 17:00; Niebrzegów: 16:00
Dni powszednie: Gołąb: 18:00; Borowa: wtorki i piątki: 17:00; Niebrzegów: środa: 16:00
Kancelaria:czynna w dni powszednie 16:00 - 17:30
Adres:Gołąb, ul. Folwarki 3
24-100 Puławy
Telefon:81 881 39 06
Księża :Węzka Jerzy Stanisław
Koma Tomasz
Historia parafii:Par. wzmiankowana w dokumentach pod rokiem 1325. Niektórzy jednak, opierając się na danych ze starego inwentarza k-ła, przesuwają datę erekcji na okres wcześniejszy - np. II poł. XII w., czasy Kazimierza Sprawiedliwego. Mówi się także o istnieniu 2 kościołów parafialnych. Faktem jest udokumentowanym, że na pocz. XIV w. było tu 2 proboszczów. Powstało to zapewne pod wpływem stosunków patronalnych ( podział na rycerski i królewski ). Od 1419 r. gdy zmarł jeden proboszcz, Paweł, drugi, Maciej postarał się u króla o połączenie 2 funduszów, potwierdzając to dekretem bpa krak. W XVII w. był tu proboszcz, 2 wikariuszy i rektor kierujący szkołą.
Terytorialnie par. była b. rozległa ( m. in. ob. par. Żyrzyn, Borysów, Bałtów, Parafiankę ). Pocz. par. należała do diec. krak., archidiakonatu lubelskiego, dek. kazimierski, obecnie puławski.
Przy par. był szpital. Dbano o poziom życia liturgicznego i muzycznego - w XVII w. była mała orkiestra. Od XVII w. działała duża biblioteka parafialna utrzymywana dość dobrze do końca XIX w.
W wykazach proboszczów są znane nazwiska m.in.: Rupniewskiego - późniejszego bpa kamienieckiego, Wojciecha Skaryszewskiego i Ignacego Gawlikowskiego, abpów warszwskich.
Teren par. był także świadkiem bitwy stoczonej przez Stefana Czarnieckiego ze Szwedami w 1656 r. oraz konfederacji wojska z 1791 r., kiedy ks. Grzegorz Piramowicz poświęcił chorągwie pułkowe.
W 1794 r. wszystkie kosztowności z wyposażenia k-ła przeznaczono na obronę kraju.
Z dawnej b-teki zachowało się ok. 130 książek ( księgozbiór przeniesiono do b-teki Seminarium Duch. w Lublinie).
Od 1979 r. do 2006 r. duszpasterzami par. byli Księża Sercanie. Obeznie posługują księża diecezjalni.
Kościół:
Miejscowości:Borowa, Borowina, Gołąb, Matygi, Niebrzegów, Nieciecz, Skoki, Wólka Gołębska,