Parafia

Prawno, pw. św. Anny

Strona WWW: http://prawno.diecezja.lublin.pl/
Wezwanie:św. Anny
Liczba wiernych:1052
Erygowana:1920 rok
Odpust:św. Anny - niedziela po 26.07
Msze święte:niedziele i święta: 9, 11
dni powszednie: 8
Kancelaria:czynna w dni powszednie 8 - 9
Adres:Prawno 23
24-340 Józefów n. Wisłą
Telefon:81 828 65 05
Księża :Podlodowski Wiesław
Historia parafii:Na pocz. XVII w. fundatorem nowej placówki duszpasterskiej w Prawnie był Abraham Sieniński. Kościół został uposażony 2,5 łana pola. Uposażenie to zostało powiększone w 1659 r. W polowie XIX w. do k-ła należało ponad 100 mórg ziemi, ale po konfiskacie przez carat pozostało tylko 6. Już w XVII w. Przy k-le funkcjonowała szkoła prowadzona przez bakałarza. W okresie przedrozbiorowym istniała tu również niewielka biblioteka. W tym czsie par. należała do archidiakonatu zawichojskiego ( dekanat Urzędów ). Od 1867 r. kościół w Prawnie był filią par. Rybitwy. W 1920 r. par. została ponownie erygowana przez bpa Mariana Fulmana i weszła w skład dekanatu opolskiego. W czasie II wojny światowej wielką tragedię przeżyła wieś Graniczna ( została spalona przez Niemców, a ludność wymordowano). W archiwum są przechowywane akta metrykalne z XVIII w. Są tu również księgi wizytacji biskupich i dziekańskich.
W 1908 r. w pobliżu kościoła wzniesiono plebanię z białego kamienia. Jej gruntowny remont przeprowadzono w latach 1998-99.
Kościół:
Miejscowości:Chruślanki Mazanowskie, Dębniak, Graniczna, Mariampol, Mazanów, Michałów, Miłoszówka, Pielgrzymka, Pocześle, Prawno, Stasin,


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email