Piotrawin, pw. św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława BM

Kępa Gostecka: 10.45
Zgoda: 9,30
święta: 8.00, 17.00

dni powszednie: 17.00 (X-IV); 18.00 (V-IX)
Kancelaria:czynna codziennie 8 - 9:30, w soboty 8 - 9:30 i 16 - 18
Adres:Piotrawin 94
24-335 Łaziska
Telefon:
Księża :Chibowski Piotr
Lichota Krzysztof
Historia parafii:Najstarsza wzmianka źródłowa o istnieniu par. pochodzi z 1326 r., lecz tradycja przesuwa tę datę - wg niej miała tu byc świątynia już w XI w. W XII w. książę sandomierski Henryk uczynił tu pewne nadania klasztorowi sieciechowskiemu( benedyktyni). Władysław Łokietek nadał Piotrawin biskupstwu krakowskiemu. Dopiero w 1865 r. majątek przeszedł na własność rządu ( ok. 1870 r. sprzedany Cywińskiemu). Biskupi krak. posiadali w Piotrawinie swój folwark. Proboszcz miał folwark i 5 łanów pola ( oprócz dziesięciny i in. dochodów). Na pocz. XVII w. obok proboszcza parafię obsługiwało 2 wikariuszy, istniała szkoła prowadzona przez rektora, szpital dla ubogich, biblioteka par.
W czasie przynależności do diec. krak. parafia należała do archidiak. zawichojskiego, później lubelskiego.
Od dawnych wieków rozwija się tu kult św. Stanisława Szczepanowskiego - świadczą o tym m. in. obrazy wotywne z pocz. XVII w. Kiedy w XV w. ciągnęły tu rzesze pielgrzymów bp Zbigniew Oleśnicki ufundował nowy kościół.
Na skutek swego położenia nad Wisłą, parafia b. ucierpiała w czasie II wojny światowej ( przebiegała tu linia frontu).
Cmentarz grzebalny istnieje od końca XVIII w.
Kościół:
Miejscowości:Głodno, Janiszów kol., Janiszów w., Kaliszany kol., Kaliszany Stare, Kamień, Kępa Gostecka, Kępa Piotrawińska, Kępa Solecka, Kopanina Kaliszańska, Kopanina Kamieńska, Łaziska, Piotrawin, Wojciechów, Zgoda,