Parafia

Opole Lubelskie, pw. Wniebowzięcia NMP

Strona WWW: http://paropolelub.natan.pl/
Wezwanie:Wniebowzięcia NMP
Liczba wiernych:11896
Erygowana:1325 rok
Odpust:Wniebowzięcia NMP -15.08
Msze święte:niedziele i święta obowiązujące: 7, 8:30, 10, 12, 18
w roku szkolnym także o 16:00
dni powszednie: 6:30, 7, 18 ( od IX-VI także o 7:30 )
Kancelaria:czynna w dni powszednie 9 -11 i 16 -18
Adres:ul. Popijarska 2
24-300 Opole Lubelskie
Telefon:81 827 21 04
Księża :Kozak Krzysztof
Komosa Wojciech Michał
Matusik Paweł
Molicki Maciej
Kułaga Patryk
Historia parafii:Powstała przed 1325 r. a swoim zasięgiem obejmowała m. in. tereny par. Kraczewice, Zagłoba, Kluczkowice. Uposażenie stanowiła ziemia pozyskana z ciągu wieków przez darowizny, zapisy i ofiary ( w 1864 r. było ok. 250 mórg), oraz dodatkowo dziesięciny, fundacje pieniężne ulokowane w majątkach, młynach itd.
W okresie refomacji był tu silny ośrodek kalwiński, którzy prowadzili tu szkołę.
Ze względu na rozległość, w par. pracował też wikariusz. Istniała działalność charytatywna: szpital dla ubogich z kaplicą Św. Ducha. W XVIII w. był on już murowany na skutek znacznej fundacji rodziny Tarłów. Funkcjonował jeszcze w XIX w. Ponownie w XX w. par. także prowadziła przytułek dla ubogich i bezdomnych w domu ofiarowanym przez właścicielkę Niezdowa, Marię Kleniewską. Od dość dawna działała przy par. szkoła.
W związku z przybyciem pijarów, któch sprowadził w 1743 r. Jan Tarło, wybud. klasztor. Ich główną zasługą było postawienie miejscowego szkolnictwa na wysokim poziomie głównie dzięki działalności braci Konarskich - Ignacego i Stanisława. Pierwszy założył w Opolu szkołę rzemiosł - pierwszą szkołę zawodową w Polsce i jedną z pierwszych w Europie. W 1804 r. o. Celestyn Tyzszyński przekształcił ją w gimnazjum humanistyczne. Później, do kasaty, pijarzy prowadzili przy nowicjacie tylko tzw. szkolnictwo wydziałowe. W 1865 r. dawny klasztor przekazano częściowo na plebanię, w pozostałej części mieściły się urzędy i szkoła; gmachy klasztorne, wybud. w latach 1752-59, uległy przeróbkom i adaptacjom na cele szkolne.
Przy k-le działała biblioteka, szczególnie rozwinęła się w okresie działalności pijarów ( zachowała się pewna liczba starych druków).
Jeszcze od czasów przedrozbiorowych działało w par. bractwo różańcowe. Obok kultu MB był żywy kult P. Jezusa Ukrzyżowanego, któremu poświęcono jedną z kaplic kościelnych, są liczne wota.
Od 1958 r. w parafii pracują SS. Betanki oraz SS. Służki.
Archiwum zawiera m. in. księgi metrykalne od 1643 r., akta nadań, darowizn i uposażeń k-ła od XV w., kroniki (również pijarów od 1743 r.), wizytacje biskupie od XVI w., część dawnego archiwum pijarów ( pozostała część jest w Krakowie u pijarów).
Kościół:
Miejscowości:Baba, Darowne, Elżbieta, Emilcin, Franciszków Stary, Górna Owczarnia, Góry Opolskie, Grabówka, Jankowa, Kleniewo, Leonin, Łaziska kol., Łaziska w., Majdan Trzebieski, Niezdów, Opole Lubelskie, Pomorze, Skoków, Trzebiesza, Wola Rudzka, Zajączków, Zosin,


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email