Kamionka, pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Telefon:
Księża :Jastrzębski Piotr Wojciech
Musiel Adam
Historia parafii:Parafia istniała już w latch 1459-63. Dokładniejsze dane pochodzą dopiero z XVII w. Pierwotne uposażenie nie jest znane, wzrastało jednak na skutek nowych darowizn tak, że pod koniec XVIII w. posiadała m. in. 148 mórg ziemi ornej i łąk. Inwentarz z 1849 r. podaje, że ziemi kościelnej było 220 mórg. Parafia należała do diecezji krakowskiej, od 1805 - do lubelskiej, dekanat Lubartów, obecnie Michów.
W parafii działały bractwa: Pocieszenia NMP, od pocz. XVII w., bractwo miłosierdzia, od XVIII w. oraz różańcowe. Istniał także szpital dla ubogich, który działał jeszcze w I połowie. XIX w. Parafia posiadała zasługi w dziedzinie szkolnictwa: do końca XVIII w. działała tu szkoła. Pododnie biblioteka, sięgająca początkami do początku XVIII w. II wojna światowa pochonęła liczne ofiary z terenu parafii. Na Zamku w Lublinie rozstrzelano m. in. duszpasterzy kamionkowskich: ks. Piotra Gintowt- Dziewałtowskiego, proboszcza i ks. Antoniego Hunicza, wikariusza.
Na plebanii jest kilka zabytkowych przedmiotów ofiarowanych przez Zamoyskich i parę zabytkowych obrazów olejnych.
Archiwum zawiera m. in. najstarsze zachowane akta pochodzące z 1610 r. (księgi metrykalne, albumy z życia parafii, księgi bractw itp.).
Kościół:
Miejscowości:Biadaczka, Borek, Bratnik, Ciemno, Dąbrówka, Dębczyna, Grabów Las, Kamionka, Kierzkówka kol., Kokosz, Kozłówka kol., Kozłówka w., Krzywy Dąb, Nowy Skrobów, Ostrów, Polny Młyn, Rudka Gołębska, Samoklęski ośrodek, Samoklęski w., Siedliska, Siedliska Stara Wieś, Siedliska Zaolszynie, Syry,