Serniki, pw. św. Marii Magdaleny

Telefon:81 451 03 50
Księża :Karbowniczek Zbigniew
Narojczyk Andrzej Wiesław
Historia parafii:Parafia powstała ok. 1603 r. ( w dokumentach zw. niekiedy Syrniki lub Zyrniki). Poprzednio miejscowość należała do par. Bystrzyca. Była ona dobrze uposażona przez kolejnych właścicieli ziemskich: Annę Silnicką, Teodora Krasnowiejskiego, Kajetana Potockiego, Karolinę Grabowską. W okresie przedrozbiorowym wchodziła w skład archidiakonatu lubelskiego ( dek. Parczew). Z chwilą powstania dek. Lubartów, zmieniła się jej przynależność administracyjna.
Z pocz. XVII w. pochodzą wzmianki o istnieniu szkoły paraf. w specjalnym budynku. Funkcjonował tu także szpital dla ubogich ( w poł. XVII w. dla 7 osób). Podobnie z XVIII w. pochodzą informacje o bibliotece parafialnej, liczącej wtedy kilkanaście dzieł, a pod koniec XVIII w. kilkadziesiąt.
Cmentarz par. ma pow. 4ha ( powiększony w 1918 r.) W życiu religijnym pewną rolę odegrało bractwo św. Marii Magdaleny ( istnieje do dziś - członkowie jego przed sumą śpiewają koronkę do św. Marii Magdaleny).
W archiwum par. są przechowywane m. in. akta metrykalne od 1697 r., księgi wizytacji dziekańskich i biskupich, kronika.
Kościół:
Miejscowości:Czerniejów, Marysin, Nowa Wieś, Nowa Wola, Serniki kol., Serniki w., Wola Sernicka kol., Wola Sernicka w., Wólka Zabłocka,