Parafia

Urzędów, pw. św. Mikołaja

Strona WWW: brak
Wezwanie:św. Mikołaja
Liczba wiernych:4395
Erygowana:1425 rok
Odpust:św. Mikołaja 6.12
Msze święte:niedziele:7:30, 9, 10 w kaplicy Majdan Rad., 11:30, 17
dni powszednie: 7, 7:30, 18 latem, 17 zimą
Kancelaria:czynna w dni powszednie: 8 - 10 i 17 - 18
w niedziele po mszach św.
Adres:ul. Kościelna 1
23-250 Urzędów
Telefon:
Księża :Woch Andrzej
Flasiński Marcin
Historia parafii:Erygowana prawdopodobnie w 1425 r. dzięki Władysławowi Jagielle(?). Poprzednio należała do par. Dzieżkowice. Do 1864 r., tj. do czasu konfiskaty dóbr kościelnych, proboszcz posiadał folwark (162 morgi), łąki, ogrody - razem ok. 212 mórg. Dochodziły do tego dziesięciny, wyrąb drzewa w lasach itd. Teren par. przynależał do diec. krak., archidiakonatu zawichojskiego; sam Urzędów był dekanatem, obejmującym w II poł. XVIII w. 21 parafii. 9 od 1997 r. ponownie )Rangę Urzędowa jako środka religijnego podkreślało także istnienie , obok k-ła par. innych świątyń. W XVI w. był tu również drewniany kościół św. Elżbiety, z fundacji królewskiej, rozebrany pod koniec XVIIIw. W pobliżu obecnego cmenatrza stała kaplica św. Otylii. Wzmanka o niej pochodzi z XVIII w. Najdłużej funkcjonował kościół Św. Ducha wybud. w 1447 r. Po pożarze w 1657, postawiono nowy, który rozebrano dopiero w latach 70-tych XIX w. Był to kościół szpitalny, przy nim istniał dom dla ubogich. Uposażenie ich stanowiło 202 morgi ziemi, sprzedanych w 1883 r. przez Radę Gubernialną Dobroczynności Publicznej, a procent ze złożonej sumy w dalszym ciągu służył na utrzymanie przytułku. Szpital i kościół obsługiwał kapelan. W 1763 r. ks. Józef Marszałkowski, fundator k-ła założył szkołę par. Na terenie par. działało też bractwo św. Anny i arcybractwo różańcowe. W Urzędowie od dawna rozwijał się kult św. Otylii ( jej obraz i kaplica są w k-le par.) Na uroczystości odpustowe przybywały liczne kompanie pielgrzymów.
W parafii pracują od 1957 r. niehabitowe Siostry Sługi Jezusa.
Z parafii pochodzi ponad 70 kapłanów, w tym bp Zdzisław Goliński. Także wielu uczonych, m. in. Józef z Urzędowa, profesor krakowski z XVI w.
Archiwum par. zawiera m. in. księgi z końca XVII w. Dawnych ksiąg wizytacyjnych brak. Kronika par. od 1947 r.
Kościół:
Miejscowości:Bęczyn, Góry, Kajetanówka, Ludwinów, Łopiennik, Majdan Radliński, Mikuszewskie, Rankowskie, Skroczyce, Urzędów os., Zakącie, Zakościelne,


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email