Surhów, pw. Nawiedzenia NMP i św. Łukasza

22-310 Kraśniczyn
Telefon:82 577 65 11
Księża :Łatka Edward Jan
Historia parafii:Par. powstała prawdopodobnie pod koniec XVI w. Możliwe, iż wcześniej istniał kościół par. w Kraśniczynie, do którego również należał Surhów. W późniejszym czasie Kraśniczyn wszedł z kolei w skład par. Surhów, od której odłączono go dopiero w 1972 r. Pierwotne uposażenie, nadane przez Góreckich, zostało powiększone w 1675 r. przez Mariannę i Stanisława Brzezickich. Do 1875 r. teren zamieszkiwali też grekokatolicy, którzy posiadali swoją świątynię w Starej Wsi. Od czasu kasaty unii zaczęto ich zmuszać do przechodzenia na prawosławie. Parafia łacińska jeszcze w czasach jej przynależności do diec. chełmskiej wchodziła w skład dek. Krasnystaw, od 1987 r. do dek. Krasnystaw-Wschód. Stara i zabytkowa plebania z I poł. XIX w. musiała zostać w latach 70-tych naszego stulecia zastąpiona przez nowy budynek mieszkalny.
W archiwum parafii z dawnych akt przechowywane są księgi metrykalne, liber fundi instricti od XVIII w., księga wizytacji kanonicznych, niektóre dokumenty dotyczące parafii z XIX i I poł. XX w.
Do 1972 r. kościół w Starej Wsi był filią Surhowa. Odłączono go dekretem bpa Piotra Kałwy z dnia 10.04.1972 r.w związku z erygowaniem nowej parafii w Kraśniczynie ( świątynia par. znajduje się na terenie miejscowości Stara Wieś).
Kościół:
Miejscowości:Anielpol, Brzeziny, Czajki, Franciszków, Łukaszówka, Majdan Surhowski, Pniaki, Surhów kol., Surhów w.,