Parafia

Siennica Różana, pw. Wniebowzięcia NMP

Strona WWW: brak
Wezwanie:Wniebowzięcia NMP
Liczba wiernych:2714
Erygowana:1468 rok
Odpust:św.Jana Chrzciciela - niedziela po 24.06
Wniebowzięcia NMP - 15.08
Msze święte:niedziele i święta: 7, 9, 11:00
dni powszednie: 7
Kancelaria:codziennie rano po mszy św. i wg potrzeby
Adres:Siennica Różana 2
22-304 Siennica Różana
Telefon:82 575 92 17
Księża :Łatka Edward Jan
Siedlecki Ryszard Adam
Historia parafii:Na pocz. XV w. Siennica Różana wchodziła w skład par. Krasnystaw. Około poł. tego wieku rozpoczęto starania o utworzenie par. siennickiej. Erekcja nastąpiła w 1468 r. Uposażona była przez Mikołaja z Wojcieszkowic w 1 łan pola, ogrody, sadzawki i prawo do pobierania dziesięcin z niektórych okolicznych wiosek. Przy k-le istniał szpital dla ubogich i szkoła. Par. nie zawsze posiadała proboszcza, dlatego też na pocz. XVII w. Jakub Siennicki zwiększył pierwotne uposażenie ( 1607 r. i 1614 r.). Dopiero po I wojnie światowej teren parafii uległ zmniejszeniu na skutek utworzenia nowej par. w Żdżannem i odłączenia 2 wiosek do par. Rejowiec.
Jeszcze w czasach przynależności do diecezji chełmskiej, Siennica Różana wchodziła w skład dek. Krasnystaw, a po jego podziale w 1987 r. do dek. Krasnystaw-Wschód. W okresie Polski przedrozbiorowej i w XIX w. teren par. zamieszkiwali też grekokatolicy, którzy należeli do parafii unickiej w Żdżannem. Od czasów kasaty unii zaczęto zmuszać grekokatolików do porzucenia kościoła katolickiego.
Kościół:
Miejscowości:Baraki, Bońkowszczyzna, Boruń, Kozieniec, Maciejów, Siennica Duża, Siennica Mała, Siennica Różana kol., Siennica Różana w., Stójło, Wola Siennicka,


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email