Parafia

Konopnica, pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Strona WWW: brak
Wezwanie:Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Liczba wiernych:5455
Erygowana:1374 rok
Odpust:Wniebowzięcia NMP - 15.08
św.Katarzyny Aleksandryjskiej - niedziela po 25.11
MB Bolesnej - piątek przed Niedzielą Palmową
Msze święte:niedziele i święta: 8, 9:15, 11, 17
w Uniszowicach: 13
dni powszednie: 7, 7:30, 8
Kancelaria:czynna we wtorki, czwartki 16-18 i wg potrzeb
Adres:Konopnica 144
21-030 Motycz
Telefon:
Księża :Domański Jan Krzysztof
Katolo Artur Jerzy
Turowski Marcin
Historia parafii:Par. powstała prawdop. w latach 1374-1400. W roku 1400 wraz z patronatem k-ła była zakupiona przez miasto Lublin. W XVI w. mieszczanie powiększyli uposażenie do 6 łanów pola. W okresie przynależności do diec. krak., należała do archidiakonatu lubelskiego, dek. Chodel, później Lublin, a od 1982 r. do nowoutworzonego dek. Konopnica.
W XVII w. jest wzmianka o istnieniu w par. wikariusza. Działała też w tym czasie szkoła par., szpital, funkcjonujący do pocz. XIX w. Do czasów II wojny światowej była także biblioteka, licząca ok. 551 tomów. W parafii od pocz. żywy był kult św. Katarzyny Aleksandryjskiej, świadczą o tym modlitwy i intencje mszalne zamawiane o wstawiennictwo Świętej.
Archiwum zawiera m. in. akta urodzonych, zmarłych i małżeństw od XVII w., kronikę połączoną z "Liber fundi instricti" ( zapocz. w 1921 r.), księgę wizytacji biskupich i dziekańskich ( po II wojnie światowej).
Kościół:
Miejscowości:Konopnica kol., Konopnica w., Kozubszczyzna, Lublin, Marynin, Motycz st. kol., Pietrzakowizna I, Pietrzakowizna II, Stasin, Tereszyn, Uniszowice, Zemborzyce Tereszyńskie,


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email