Wojsławice, pw. św. Michała Archanioła

Odpust:Niedziela Trójcy Świętej
św. Michała Archanioła - 29.09
Niepokalanego Serca NMP - niedziela po 22.08
Msze święte:niedziele i święta: 9, 10:30, 12, 17 ( 16 zimą )
dni powszednie: 8, 17 ( 16 zimą )
Kancelaria:czynna codziennie 9 - 10 i 16:30 - 18
w niedziele i święta po mszy św.
Adres:ul. Rynek 100
22-120 Wojsławice
Telefon:82 566 93 73
Księża :Kasprzyk Zbigniew Wojciech
Boguta Łukasz Przemysław
Historia parafii:Par. należy do najstarszych w dawnej diec. chełmskiej. Wojsławice otrzymały prawa miejskie w 1440 r. i już po 6 latach mógł się odbyć tu sejmik Ziemi Chełmskiej. Prawdopodoobnie w tak znacznym ośrodku musiała funkcjonować parafia. Erekcja wypadłaby więc ok. 1440 r. Par. uposażono w ziemię i dziesięcinę. Pod koniec XV w. istniał w Wojsławicach klasztor Dominikanów, był też szpital dla ubogich z kaplicą - wzmianki od końca XVI w. , działała szkoła par. ( formalnie powstała pod koniec XVI w., chociaż są przypuszczenia, że była już wiek wcześniej ). Stara plebania jest budynkiem zabytkopwym - wymurowana z cegły i kamienia ok. 1840 r., a powiększona w 1918.
Na terenie par. do 1875 r. mieszkali unici, w Wojsławicach posiadali oni 2 świątynie. Po kasacie przeznaczono je na cerkwie ( jedna pozostała do dziś, ale jest w stanie ruiny.)
II wojna światowa nie oszczędziła ofiar wśród parafian, także miejscowy proboszcz, ks. Jan Kozak został osadzony w obozie koncentracyjnym.
Cmentarz grzebalny powstał w latach 1793-1803 ( nowy), powiększony w 1902 r.
Archiwum przechowuje m. in. księgi metrykalne od pocz. XIX w.
Kościół:
Miejscowości:Czarnołozy, Huta, Majdan, Majdan Nowy, Majdan Ostrowski, Majdan Stary, Majdanek, Partyzantów kol., Popławy, Rozięcin, Sarniak, Standarnia, Teresin, Wierzbica, Witoldów, Wojsławice kol., Wojsławice w., Zarowie kol.,