Kumów, pw. Nawiedzenia NMP

Telefon:82 567 63 84
Księża :Sereda Andrzej Zbigniew
Atras Tomasz Piotr
Historia parafii:Erygowana 29.11.1434 r. przez bpa chełmskiego Jana Biskupca, który też ją uposażył w ziemię. Była tu letnia rezydencja biskupów chełmskich, i później lubelskich. Często w niej przebywali, nawet jeszcze w XIX w. Do dnia dzisiejszego na wschód od k-ła par. pozostały ślady rezydencji biskupiej dla ubogich ( funkcjonowała jeszcze w XIX w.) Była tu też biblioteka par., której księgozbór częściowo się zachował.
Do 1875 r. mieszkało tu wielu unitów. Posiadali oni k-ły par. w Leszczanach, Pobołowicach i SIelcu. Po kasacie zamieniono je na cerkwie.
Archiwum zawiera akta i dokumenty od XIX w.
Kościół:
Miejscowości:Alojzów, Dębina, Haliczany, Kasiłan, Koczów, Kumów Majoracki, Kumów Plebański, Leszczany, Leśniowice, Mołodutyn, Rozdziałów kol., Rozdziałów w., Sielec, Wolawce,