Parafia

Babin, pw. św. Andrzeja Boboli

Strona WWW: brak
Wezwanie:św. Andrzeja Boboli
Liczba wiernych:1420
Erygowana:1937 rok
Odpust:św. Andrzeja Boboli - 16.05
Msze święte:niedziela: 8:00, 10:00,12:00
dni powszednie: 7:00, 16:00 (czas zimowy), 18:00 (czas letni)
święta:8:00, 10:00, 16:00 (czas zimowy), 18:00 (czas letni)
nabożeństwa: majowe, czerwcowe, październikiwe, Droga krzyżowa - po Mszy świętej wieczorowej
Gorzkie żale - w niedzielę po Mszy świętej
Kancelaria:Czynna w dni powszednie po mszy św.
Adres:Babin 64
24-200 Bełżyce
Telefon:81 517 38 78
Księża :Maciejewski Dariusz Andrzej
Wasilak Ryszard Antoni
Historia parafii:Babin to najstarsza wieś w gminie Bełżyce. Wspominana jest już w dokumentach z 1311r. Długosz wymienia Babin jako miejscowość należącą do parafii Krężnica Jara. Od XIV w. Babin był własnością Pszonków herbu Janina. W XVI w. Stanisław Pszonka założył słynną Rzeczpospolitą Babińską, która przetrwała cały wiek.
W 1605 r. powstała parafia w Matczynie. Mieszkańcy Babina zostali przyłączeni do tej parafii pod koniec XVIII w. W latach trzydziestych XX w. przystąpiono do budowy nowego kościoła w Matczynie oraz rozpoczęto budowę kościoła w Babinie.
Wykopy pod fundamenty kościoła w Babinie rozpoczęto 26.06.1937r. Pod koniec maja 1938r. stanął już kościół w Babinie wg projektu architekta Jerzego Siennickiego z Lublina. Parafia została erygowana pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli 1.01.1939r. przez Bp. lubelskiego Mariana Fulmana. Wraz z powstaniem parafii założono cmentarz grzebalny.
Wcześniej wioski Babin oraz Wymysłówka wchodziły w skład parafii Matczyn, zaś Radawczyk należał do parafii Konopnica.
Babińscy parafianie uposażyli kościół w 3,5 ha ziemi po czym wybudowali plebanię, budynki gospodarcze oraz ogrodzenie kościoła. Parafianie również zadbali o kompleksowe wyposażenie świątyni oraz zakupili trzy przykościelne dzwony.
Kościół babiński konsekrował 12.09.1949 r. Bp Piotr Kałwa. Jest to kościół murowany, jednonawowy, w stylu nowoczesnym z kaplicą, wyposażony w cztery dębowe ołtarze. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Andrzeja Boboli (pędzla S. Dylewskiego).
Po lewej stronie w bocznym ołtarzu umieszczono obraz św. Franciszka z Asyżu, a po prawej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, wprowadzając nowennę. W kaplicy kościelnej znajduje się ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej. Przed głównym ołtarzem umieszczona jest chrzcielnica drewniana z płaskorzeźbą św. Jana Chrzciciela (1946r.)
Na terenie parafii znajdują się m.in. dwie zabytkowe kapliczki:
- w Babinie z krzyżem wykonanym z piaskowca z 1664r.
- w Radawczyku kapliczka murowana z XIX w.
Parafianie babińscy od samego początku budowy kościoła świadczyli wielką pomoc materialną. Byli bardzo ofiarni w fundowaniu wielu przedmiotów religijnych i liturgicznych do swojej świątyni. Nową plebanię wybudowano w latach 1980-1983.
Następnie w kolejnych latach otynkowano świątynię, wymieniono w niej okna i założono kolorowe szyby. Zrobiono odwodnienia kościoła i położono kostkę chodnikową wokół kościoła.
Kolejnymi pracami parafian było wykonanie ogrodzenia cmentarza grzebalnego, budowa kaplicy na tymże cmentarzu.
Na jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa ufundowano marmurowy ołtarz /soborowy/ . Przed kościołem ufundowano figurę św. Andrzeja Boboli, wybudowano Grotę Matki Bożej z Lourdes, ołtarze na Boże Ciało, a przed plebanią postawiono figurę Pana Jezusa i odnowiono dom parafialny tzw. „Oratorium”.
W 2006 r. parafianie wspólną pracą zaadaptowali pomieszczenia podpiwniczenia plebani na miejsce spotkań duszpasterskich. Zainstalowano również automatykę elektryczną do obsługi dzwonów kościelnych i cyfrowy rzutnik w świątyni do wyświetlania tekstów.
W 2008 r. cała świątynia została odrestaurowana i pomalowana, zaś na zewnątrz zrobiono iluminację podświetlającą elewację kościoła. W tym czasie wykonano drogę asfaltową od kościoła do cmentarza grzebalnego, którą po oddaniu do użytku, poświęcił Arcybiskup Józef Życiński.
Kościół:
Miejscowości:Babin, Radawczyk, Wymysłówka,


POWRÓT
Print Friendly, PDF & Email