
W niedzielę, 11 maja 2025 r., zmarł śp. Stanisław Machnik (lat 88), znakomity architekt, zasłużony działacz NSZZ „Solidarność, autor m.in. projektów kilku kościołów w archidiecezji lubelskiej.
Stanisław Machnik, ur. 6 września1937 r. w Warszawie. Absolwent Politechniki Krakowskiej, Wydz. Architektury (1963). Pracował zawodowo w Cieszynie, Lesku, Biłgoraju i Lublinie.
Od chwili powstania NSZZ „Solidarność” stał się aktywnym działaczem związkowym, zaangażowanym w tworzenie struktur tego związku w Zakładzie Projektowania i Usług Inwestycyjnych „Inwestprojekt”. Z powodu działalności w nielegalnych strukturach NSZZ „Solidarność” i organizowanie punktu poligraficznego został aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Lublinie i w Warszawie-Mokotowie, a także zwolniony został z pracy.
W latach 80. stworzył projekty m.in. kościołów: Matki Bożej Królowej Polski, św. Urszuli Ledóchowskiej i św. Brata Alberta (oo. bernardyni) w Lublinie oraz kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Rejowcu Fabrycznym, ołtarza papieskiego w Lublinie (1987).
Podczas wizyty Jan Pawła II w Lublinie w dniu 9.06.1987 r. przekazał dar ołtarza od podziemnej Solidarności – rzeźbę „Drzewo Życia” ze srebra zebranego przez członków Solidarności z Lubelszczyzny.
Od był 1963 członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, laureatem pierwszej nagrody w konkursach architektonicznych: dzielnica mieszkaniowa Kalinowice w Zamościu (1980), kościół Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie (1981), ołtarz papieski w Lublinie (1987). Był także autorem m.in. projektu rewaloryzacji cmentarza żydowskiego przy ul. Walecznych. Zaprojektował również Pomnik Wdzięczności w Lublinie, upamiętniający strajki „Lubelskiego Lipca 1980”.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w piątek, 16 maja br., o godz. 10.00 w kaplicy pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
więcej: https://solidarnosclublin.pl/zmarl-stanislaw-machnik-zasluzony-dzialacz-nszz-solidarnosc