Zmarł ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC – pallotyn

W dniu 30 grudnia 2020 r. zmarł

ks. prof. Roman Dzwonkowski

pallotyn
socjolog, wieloletni wykładowca KUL
członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności


Ks. prof. Roman Jan Dzwonkowski SAC urodził się 30 listopada 1930 roku w Dzwonku. W 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni). W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 roku uzyskał na tej uczelni stopień doktora. W 1984 roku doktora habilitowanego. W 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Jego specjalizacją naukową była historia Kościoła katolickiego w ZSRR i socjologia grup etnicznych. Został wykładowcą na KUL oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Od 1994 do 2001 roku wykładał także w seminarium duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie. W 1992 roku wszedł w skład rady krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Był członkiem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

więcej: www.kul.pl


Msza św. żałobna zostanie odprawiona 4 stycznia br. (w poniedziałek) o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie (Księża Pallotyni – Al. Warszawska 31). Różaniec za Zmarłego o godz. 11.30. Transmisja na YouTube parafialnym: http://wieczerza.lublin.pl/index.php/transmisja-on-line

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie 5 stycznia o godz. 11.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie k. Ostrołęki.

Po Mszy św. nastąpi złożenie ciała w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

R.I.P.

Print Friendly, PDF & Email