Zmarł kardynał Franciszek Macharski

We wtorek, 2 sierpnia 2016 r. o godz. 9.37, w wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski, bliski współpracownik Jana Pawła II, biskup ubogich, czciciel Bożego Miłosierdzia. Po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża został metropolitą krakowskim. Archidiecezją krakowską kierował przez niemal 27 lat (1979?2005). Święcenia prezbiteratu przyjął 2 kwietnia 1950 r., a świecenia biskupie 6 stycznia 1979 r.

W piątek, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w szpitalu odwiedził go papież Franciszek.

Program uroczystości pogrzebowych śp. kard. Franciszka Macharskiego

Wtorek, 2.08.

19.00 ? Msza święta przy trumnie w kościele ss. Albertynek, ul. Woronicza 10 ? przewodniczy i głosi homilię bp Grzegorz Ryś.

Środa, 3.08.

9.00 – przewiezienie ciała z kościoła ss. Albertynek do kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich.
10.00 ? Msza święta dla pracowników Kurii Metropolitalnej w Krakowie ? przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, homilię głosi bp Jan Szkodoń.
18.00 ? przeniesienie ciała z kaplicy Arcybiskupów do Bazyliki oo. Franciszkanów; Nieszpory za zmarłego ? przewodniczy i słowo głosi bp Jan Zając.

Czwartek, 4.08.

W ciągu dnia modlitwy i oddanie czci Zmarłemu przez mieszkańców Krakowa i Archidiecezji.
17.00 ? Msza święta w Bazylice oo. Franciszkanów ? przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, homilię głosi kard. Marian Jaworski. Po Mszy kondukt pogrzebowy przez ul. Grodzką do Katedry na Wawelu.

Piątek, 5.08.

9.00 ? Jutrznia.
11.00 ? Msza święta pogrzebowa Kard. Franciszka Macharskiego i złożenie do grobu w Katedrze na Wawelu – przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

Requiescat in peace.

źródło: www.diecezja.pl