Zespół cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie. Przewodnik ekumeniczny

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium i Polska Rada Ekumeniczna Oddział w Lublinie zapraszają na promocję publikacji „Zespół cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie. Przewodnik ekumeniczny„, która będzie miała miejsce 19 stycznia 2023 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1).

Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 roku.

W publikacji Zespół cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie. Przewodnik ekumeniczny znajdują się historyczne opisy cmentarzy wchodzących w skład nekropoli, opisy cennych zabytkowych grobów, a także biogramy ważnych dla miasta i regionu zmarłych, pochowanych na terenie zespołu cmentarnego. Wśród tych osób nie brakuje postaci, których historia przybliży dzieje nie tylko Lublina, lecz także naszej Ojczyzny. W szybkiej i sprawnej orientacji pomogą czytelnikowi zamieszczone w książce czytelne i przejrzyste mapy, z którymi zwiedzanie zespołu cmentarnego przy ulicy Lipowej będzie o wiele prostsze i owocniejsze.

https://gaudium.pl/

Przewodnik został przygotowany w gronie lubelskich historyków sztuki i przy udziale trzech przedstawicieli chrześcijańskich wyznań obecnych w przestrzeni Lublina. Swoją treścią wpisuje się w bogatą narrację historyczną o Lublinie, upamiętniając wybitnych obywateli miasta i nie tylko. Nie bez znaczenia jest podkreślenie ekumenicznego charakteru przewodnika, gdyż to pozwala na czytanie historii Lublina nie tylko z perspektywy procesów i przemian społecznych, zachodzących w czasie, w różnych odsłonach, ale rzuca „niewidzialne światło” ducha ewangelicznego świadectwa w kształtowaniu losów i oblicza miasta na przestrzeni wieków.

księgarnia: https://gaudium.pl/...

Przez pryzmat wielu biografii przywołane zostają liczne wydarzenia potwierdzające wpływ mieszkańców Lublina na rozwoju nauki, medycyny, nurtów niepodległościowego myślenia, gospodarczego rozwoju etc. Wybrane osoby to często osobowości, które w swoim twórczym życiu praktycznie realizowały ewangeliczne prawo służenia bliźniemu, przyczyniając się do szeroko rozumianego rozwoju cywilizacyjnego i dlatego zasługują po dziś dzień na wdzięczność współczesnych.

Świadomie podkreślony został pierwiastek duchowej – chrześcijańskiej – inspiracji w życiu osobistym i społecznym, bo odczytywanie historii bez intencji zrozumienia ducha, który pobudzał do twórczego życia, może nie tylko zamknąć nas jedynie w kategoriach wiedzy faktograficznej, ale co gorsza pozbawić nas prawdziwej nadziei, tak ważnej w ludzkim życiu. A szczególnie w tym, tak bardzo wymagającym, czasie, naznaczonym burzą niepokojów społecznych i gospodarczych oraz groźbą rozlewania się militarnych konfliktów.

więcej: www.gaudium.pl

Print Friendly, PDF & Email