XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – Lublin, 18.01.2023

Pod hasłem: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie”, we wtorek 17 stycznia 2023 r., odbędzie się XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Główne obchody ogólnopolskie będą miały miejsce w tym roku w Siedlcach.

Dzień Judaizmu został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, a organizowany jest przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, któremu przewodniczy obecnie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Uroczystości Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej będą miały miejsce w środę, 18 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obchody rozpoczną się o godzinie 17.00 w auli 1031 Kolegium Jana Pawła II na KUL. Ich organizatorami są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego wraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

PROGRAM SPOTKANIA:

ŚPIEW: Shema Izrael

CZYTANIE: Księga Wyjścia 13,1-9; Ewangelia według św. Marka 14,12-25

„Pascha w ujęciu żydowskim” – Rabin Icchak Chaim Rapoport,
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

„Pascha w ujęciu chrześcijańskim” – Ks. Mirosław Bielecki,
Ojciec Ogniska Światła i Miłości w Łopocznie

WYSTĘP duetu skrzypcowego: ROKduo
MODLITWA: Kantor Symcha Keller i Bp Mieczysław Cisło
SŁOWO I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO: Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL

W uroczystości udział wezmą Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, bp Mieczysław Cisło oraz kantor Symcha Keller.

XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia 2023 r.) poprzedzi obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). Po zakończeniu zaś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).