XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie 8.12.2019

W II niedzielę Adwentu, 8 grudnia 2019 r., obchodzić będziemy w Kościele w Polsce 20. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Dzień organizowany jest przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół na Wschodzie ma już swoje struktury, ale wciąż potrzebuje naszej pomocy i wsparcia, zarówno duchowego, jak materialnego[…] Pamiętajmy też, że dużą część wiernych Kościoła na Wschodzie stanowią Polacy, bądź osoby o polskich korzeniach. Znaleźli się oni poza granicami naszej ojczyzny, nie za sprawą własnego wyboru. Cierpieli prześladowania i biedę, ale nie wyparli się swojej wiary i narodowości.

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, ok. 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie.

Do biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie: z Litwy, Łotwy i Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i z krajów Azji Środkowej. W bieżącym roku zostało już zrealizowanych 340 próśb na kwotę 2.355.000 zł.

Dzięki zebranym ofiarom udało się zorganizować letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży, funkcjonowanie świetlic parafialnych, przedszkoli, domów dla osób starszych i domów samotnej matki, prace remontowo-budowlane oraz działalność charytatywną.

W niedzielę, w Polsce przypada XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Polecam wam to ważne dzieło i dziękuję wszystkim Polakom, którzy angażują się na rzecz sąsiadujących Kościołów, w duchu braterskiej miłości. Niech Bóg wam błogosławi!

Papież Franciszek, Pozdrowienia do Polaków podczas środowej audiencji generalnej 4.12.2019

więcej: www.episkopat.pl oraz www.wschod.misje.pl

Print Friendly, PDF & Email