XVIII Akademia Kozłowiecka – 26.10.2024 r.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”- Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce serdecznie zapraszają do udziału w XVIII Akademii Kozłowieckiej, która odbędzie się 26 września 2024 r. w Kozłówce.

Akademia Kozłowiecka to cykl spotkań i rozmów o Błogosławionym Stefanie Wyszyńskim, Jego nauczaniu oraz Katolickiej Nauce Społecznej. Rozpoczęte w 2018 roku, stały się już tradycją i ważnym wydarzeniem w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W czasach okupacji hitlerowskiej ksiądz Stefan Wyszyński prowadził wykłady, konferencje i pogadanki dla sióstr franciszkanek oraz osób przebywających w majątku rodziny Zamoyskich w Kozłówce. Nazywano je Akademią Kozłowiecką. W nawiązaniu do niej Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest Prymas Stefan Wyszyński i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zainicjowały cykl konferencji naukowych pod tą samą nazwą. Wracamy do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przypominając Jego postać i wskazując na związki z Lubelszczyzną.

PROGRAM

10:00 – Msza Święta w Kaplicy Pałacowej z wystawieniem relikwii Bł. Stefana Wyszyńskiego. Homilię wygłosi Ks. dr Krzysztof Stola, Asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Lublinie.

Po Mszy Świętej w ramach trwającej ogólnopolskiej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego nastąpi jego uroczyste przekazanie dla Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia.

11:00 – Przerwa kawowa

11:30 – Słowo wstępne na otwarcie XVIII Akademii Kozłowieckiej: Andrzej Pruszkowski, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Marcin Sułek, Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

12:00„Kardynał Wyszyński i Hispanidad. Wybrane problemy– prof. Cezary Taracha, historyk, hispanista z Instytutu Historii Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

12:30 – „Katecheza prawem i szansą dla rodziny, Kościoła i narodu w świetle myśli bł. Stefana Wyszyńskiego”- Ks. prof. Rafał Bednarczyk, Dziekan Wydziału teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

13:00 – Prezentacja filmu pt. „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”
w reżyserii Pawła Woldana i spotkanie z reżyserem.

14:30 – Przerwa kawowa

14:45 – „Miłosierdzie – trudne słowo, głębokie znaczenie” – Ks. dr Krzysztof Stola, Asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Lublinie

15:15 – Poczęstunek

15:45 – Zwiedzanie wystawy czasowej w Teatralni „1944. Meandry historii”

R.S.V.P.

Z racji ograniczonej ilości miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 23.10.2024 r. na adres: cmpw@civitaschristiana.pl lub telefonicznie w formie wiadomości SMS pod nr tel. 603 182 742.

Udział w Akademii Kozłowieckiej jest bezpłatny.
Jeśli potrzebna byłaby pomoc w organizacji transportu, prosimy także o informację.