XIX Dzień Papieski – 13.10.2019

W niedzielę poprzedzającą 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 13 października 2019 r., w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony będzie XIX Dzień Papieski. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego jest wezwanie Jezusa skierowane przez Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów „Wstańcie, chodźmy!”, będące zarazem tytułem książki Jana Pawła II wdanej w 2004 roku. Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się też w 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyć będą tradycyjnie konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, a wśród nich V Galowy Koncert Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, transmitowany przez TVP 1 o godz. 17.30. W tym roku wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko oraz Dariusz Malejonek.

W wieczór poprzedzający Dzień Papieski, w sobotę 12 października 2019 r., podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone kolejne nagrody TOTUS TUUS, tzw. katolickie noble. Wśród tegorocznych nominowanych w kategorii „Promocja godności człowieka” znalazło się m.in. Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. Gala transmitowana będzie przez Program 2. Telewizji Polskiej o godz. 16.00.

Ostatnim z wydarzeń towarzyszących obchodom XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbędzie się 15 października o godz. 10.00 na Zamku Królewskim.

• Ramowy program centralnych obchodów XIX Dnia Papieskiego

W dniu Papieskim Polacy gromadzą się na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Wśród centralnych liturgii Dnia Papieskiego znajdą się:

  • 9.00 – Msza święta w Bazylice pw. Świętego Krzyża w Warszawie – celebrowana przez Ks. Bp. Romualda Kamińskiego – Pogram 1. Polskiego Radia
  • 10.00 – Msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie – celebrowana przez Ks. Kard. Stanisława Dziwisza – TVP 1 i TVP POLONIA
  • 12.00 – Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej W Warszawie – w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – celebrowana przez Ks. Kard. Kazimierza Nycza
  • 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia – w dolnym kościele Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

W niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski we wszystkich parafiach odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia.

• List KEP zapowiadający obchody XIX Dnia Papieskiego

Dzień Papieski to także jego aspekt charytatywny związany z przykościelną i publiczną zbiórką pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

Print Friendly, PDF & Email