XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 8.11.2020

W niedzielę, 8 listopada 2020 r. przeżywać będziemy 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, którego podstawowym celem jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie, wspieranie nowej ewangelizacji i udzielanie duchowej siły kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary. Tematem tegorocznego Dnia Solidarności jest Republika Środkowoafrykańska (RŚA) – Przywrócić nadzieję!

Republika Środkowoafrykańska to jeden z najbiedniejszych i najmniej bezpiecznych krajów na świecie. Zajmuje powierzchnię niemal dwa razy większą niż terytorium Polski. Mimo to kraj zamieszkuje jedynie 5,6 miliony ludności. Populacja kraju zwiększyła się od czasu odzyskania w 1960 r. niepodległości niemal 5-krotnie. Na ludność kraju składa się ponad 80 grup etnicznych. Dochodzi tu do wielu aktów dyskryminacji i brutalnych ataków, w tym zabójstw odwetowych między różnymi społecznościami. Tutaj cierpienie ma twarz milionów naszych braci i sióstr w wierze umierających z głodu. Twarz tysięcy dzieci zmuszanych do niewolniczej pracy w kopalniach diamentów i uranu. Tysięcy rodzin, które z obawy przed rebeliantami muszą opuszczać swoje domy, by chronić najbliższych [czytaj więcej].

Republika Środkowoafrykańska potrzebuje przede wszystkim wewnętrznego pokoju, dzięki któremu można zbudować lepszy kraj. Nasi bracia i siostry z RŚA potrzebują naszego wsparcia duchowego i materialnego. Dlatego – podarujmy im nadzieję!

W Dzień Solidarności wpisana jest tradycyjnie zbiórką ofiar do puszek przed kościołami, a także akcja SMS – RATUJE pod numer 72405 – trwająca do 31 stycznia 2021 r.

źródło:

• Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie: www.pkwp.org
• przygotowane przez Stowarzyszenie: materiały do pobrania, materiały dla katechetów