Wyróżnienie Vir bonus dla biskupa Mieczysława Cisło

W poniedziałek 4 lipca 2016 r.,  przed koncertem na zakończenie trwających od soboty obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego, na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, bp Mieczysław Cisło – kończący swoją kadencję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP – uhonorowany został wyróżnieniem VIR BONUS, przyznawanym od kilku lat przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego osobom, które istotnie przyczyniają się do realizacji idei pojednania między chrześcijaństwem a judaizmem i między Polakami a Żydami.

Zdecydowaliśmy się uhonorować naszym wyróżnieniem biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej Mieczysława Cisłę, gdyż przez wiele lata kierował bardzo ważnym dla dialogu chrześcijańsko?żydowskiego w Polsce Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Pragnęliśmy przy tej okazji wyrazić naszą wdzięczność poprzez uhonorowanie wybitnego duchownego wyróżnieniem VIR BONUS. Słowo to znaczy: ?Dobry mąż?, ale też ?Człowiek uczciwy? ? mówił Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Ta fraza, zdaniem Bogdana Białka, podkreśla wybitne kompetencje zarówno intelektualne, ale przede wszystkim moralne. ? Naszymi laureatami VIR bonus i dla kobiet FEMINA bona były takie osoby jak Irena Sendlerowa, Maria Stolzman, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który jest obecny z nami ? podkreślił Białek.

bpMC-virfig

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich w swym krótkim wystąpieniu nawiązał do tradycji żydowskiej, która kultywuje postawy dwóch braci ? Mojżesza, uduchowionego, będącego w stałym kontakcie Bogiem i Aarona, bardzo związanego z ziemskimi sprawami, szukającego pokoju między ludźmi.

Rzadko mogę spotkać człowieka, który jest równocześnie Mojżeszem i Aaronem. Takim jest nasz przyjaciel ksiądz biskup Mieczysław Cisło ? podkreślił naczelny rabin Polski.

Bp Mieczysław Cisło dziękując za wyróżnienie go zaszczytnym wyróżnieniem, wspomniał skromnie, że nic nadzwyczajnego nie robił, jak tylko to co nakazuje i każe czynić Ewangelia i co Kościół ogłosił 50 lat temu podczas II soboru watykańskiego w dokumencie ?Nostra aetate?, w którym opłakiwane są wszelkie krzywdy zadane Żydom w ciągu 2 tysięcy lat.

Kościół podkreśla, że wyrastamy z korzeni żydowskich. Kościół podkreśla, że jesteśmy braćmi. To mocno akcentował w swoim pontyfikacie papież Jana Paweł II. Nie mógłbym prowadzić tego dialogu w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, gdyby nie partner tego dialogu. Dlatego pragnę podziękować szczególnie bratu rabinowi Michaelowi Schudrichowi, który pokazuje jak można prowadzić ten dialog przez Żydów z Polakami i katolikami ? podkreślił laureat nagrody.

Biskup szczególnie podziękował Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów i Bogdanowi Białkowi, jej współprzewodniczącemu, za to co czyni dla pojednania chrześcijańsko- żydowskiego.

źródło: KAI, za www.episkopat.pl

bpMC-Vir2

Print Friendly, PDF & Email