Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2019

Już po raz 26. rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom będące wspólnym, ekumenicznym dziełem tworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos. Świecę może kupić każdy, a pieniądze z ich sprzedaży trafią do najuboższych dzieci.

W archidiecezji lubelskiej akcja została zainaugurowana w I niedzielę Adwentu, tj. 1 grudnia 2019 r. Mszą Świętą w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku (ul. Klasztorna 3) i potrwa aż do Świąt Bożego Narodzenia. Świece można nabywać w parafiach archidiecezji, a od 4 listopada świece są już dostępne w Centrali Caritas przy Al. Unii Lubelskiej 15. Efekt akcji w naszej archidiecezji, to m.in. ok. 500 dzieci korzystających z uroków lata na wakacyjnych turnusach w ośrodkach Caritas.

Caritas przygotowała ok. 3 milionów świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec umożliwią zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, bezpłatnych posiłków, stypendiów oraz wsparcia w rehabilitacji i leczeniu.

Wigilijna świeca Caritas wskazuje na prawdziwe światło naszego życia. Nie służy ona jedynie tworzeniu nastroju i dodawaniu blasku pięknie nakrytemu stołowi. Pokazuje natomiast Jezusa Chrystusa, Emmanuela – Boga z nami, który jest darem kochającego Ojca dla ludzkości… Niech światło tej świecy łączy Polaków w czynieniu dobra. Jezus przyszedł do nas jako małe, bezbronne dziecię i dał nam szansę na spotkanie Boga w drugim człowieku, szczególnie tym małym i potrzebującym wsparcia.

bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny.

Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków, biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych. W tym roku część środków zostanie przeznaczona na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

www.lublin.caritas.pl
#WigilijneDziełoPomocyDzieciom
www.wigilijnedzielo.caritas.pl

foto: Caritas Polska / Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Print Friendly, PDF & Email