Ustanowienie nowych lektorów – ministrantów Słowa Bożego – 9.09.2020

W środę, 9 września 2020 r., podczas Mszy św. o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa w Lublinie (ul. Filaretów 7), Metropolita Lubelskie Arcybiskup Stanisław Budzik ustanowi nowych Ministrantów Słowa Bożego – Lektorów. Podczas liturgii 195 chłopców otrzyma błogosławieństwo do spełnienia funkcji czytania Słowa Bożego w podczas liturgii.

Od października 2019 roku prowadzony był w dekanatach naszej archidiecezji kurs lektorski. Każdy z Duszpasterzy Dekanalnych miał za zadanie przygotować kandydatów do funkcji lektora – sługi Słowa Bożego, poprzez spotkania formacyjne i zajęcia praktyczne.

Zgodnie z Instrukcją Konferencji Episkopatu Polski w sprawie udzielania posługi lektora i akolity świeckim mężczyznom z dnia 2.10.2007 r. chłopcy nie otrzymują posługi lektoratu, lecz błogosławieństwo do spełnienia funkcji czytania słowa Bożego w podczas liturgii. Będą jednak mogli jeszcze bardziej służyć swoim wspólnotom czytając w parafiach Słowo Boże.