Umrzeć z nadziei – tydzień modlitw za uchodźców 1-8.10.2016

W dniach 1-8 października 2016 r. z inicjatywy Wspólnoty Sant’Egidio, rekomendowanej przez Radę ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, przez pod hasłem „Umrzeć z nadziei”, trwa w Polsce tydzień modlitw za uchodźców, przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM do końca lipca br. w wodach Morza Śródziemnego utonęło ponad 3,1 tys. uchodźców. Jednocześnie szacuje się , że w 2015 roku liczba uchodźców na całym świecie osiągnęła rekordową liczbę 65 mln osób.

umrzec-2

W zainicjowaną modlitwę „Umrzeć z nadziei” wpisani są wszyscy uchodźcy świata. Jest ona odpowiedzią na apel papieża Franciszka wyrażony podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu, a także wpisuje się mocno w treść trwającego Roku Miłosierdzia.

Treść nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” przygotowała Wspólnota Sant’Egidio, która oferuje wszystkie potrzebne materiały [santegidio.waw@gmail.com]. Modlitwa za uchodźców może jednak przyjąć także inne formy, min. stając się intencją modlitwy różańcowej.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w Rzymie w 1968 roku, po Soborze Watykańskim II z inicjatywy niespełna dwudziestoletniego chłopaka – Andrei Riccardiego. Zebrał on grupę licealistów aby słuchać i wspólnie wcielać w życie Ewangelię. Odniesieniem była dla nich pierwsza wspólnota chrześcijańska z Dziejów Apostolskich i postać św. Franciszka z Asyżu. Dzisiaj jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ponad 50 tys osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę biednym w Rzymie, we Włoszech oraz w ponad 70 krajach. Fundamentalnymi przesłaniami wspólnoty są: modlitwa, przekazywanie ewangelii, solidarność z biednymi, ekumenizm i dialog. fundamenty charakteryzujące drogę.

[www.santegidio.org] [facebook: umrzeć z nadziei]

umrzec-1

Print Friendly, PDF & Email