Tornistry i pomoc humanitarna wyruszyły do dzieci w Burundi

W poniedziałek, 9 września 2024 r., w Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowano transport darów zebranych w ramach tegorocznej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” dla dzieci z Burundi, z miejscowości Gitega-Songa, z najbiedniejszego kraju na świecie we Wschodniej Afryce. Spakowany TIR z pomocą humanitarną wyruszył do Wrocławia, gdzie następnie dary zostaną załadowane do kontenera i popłyną statkiem do Afryki.

Razem z 760 tornistrami i wyprawkami szkolnymi do Burundi przekazano także 2 tony mleka w proszku, całą paletę mydła w kostce, 840 kg makaronu, 3 metry sześcienne ubrań, paletę pasty do zębów, paletę maseczek chirurgicznych, książki, stoły i krzesła do szkolnych klas, materiały do szycia, 4 koncentratory tlenu oraz 3 wózki inwalidzkie. 200 wyprawek szkolnych w plecakach przygotowanych w ramach akcji trafi w tym roku także do dzieci z Charkowa.

„Kiedy w maju rozpoczynaliśmy akcję, nie spodziewaliśmy się, że rozwinie się ona na taką skalę. Obraliśmy sobie za cel zebrania 1000 plecaków dla dzieci z Burundi. Można powiedzieć, że się udało, ponieważ w naszych magazynach zapakowaliśmy 960 tornistrów: 760 trafi do dzieci z Afryki, natomiast dzięki hojności i życzliwości księdza Leszka Kryża z Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który przekazał 200 wyposażonych plecaków dla dzieci z Charkowa, pomoc dotrze także do najmłodszych w Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni każdemu za pomoc i okazane miłosierdzie. Kolejny raz rzeczywistość pokazuje, że bez wsparcia ludzi dobrej woli i Bożej Opatrzności, nie dalibyśmy rady nieść pomocy potrzebującym” – mówi Paweł Lipa, Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej przekazuje podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się sukcesu tegorocznej akcji: darczyńcom, którzy w przeróżny sposób dokładali swoją cegiełkę dobroczynności; wolontariuszom, którzy zajmowali się pakowaniem i segregacją zebranych rzeczy i angażowali się w zbiórki w sklepach czy przy parafiach; członkom Szkolnych Kół oraz Parafialnym Zespołom Caritas; firmom, instytucjom, zakonom i fundacjom, które dzieliły się tym co posiadają; a także patronom medialnym, którzy wspierali Caritas przez cały czas trwania tegorocznej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”.