Tęskni dzioucha do syneczka – festiwal „Sztuka Źle Obecna” – 17.05.2025

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na koncert inaugurujący III edycję festiwalu Sztuka Źle Obecna, zatytułowany „Tęskni dzioucha do syneczka”, który odbędzie się 17 maja 2025 r. o godz. 18.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Wypełnią go pieśni powstańców górnośląskich, którzy w latach 1919-1921 walczyli o przyłączenie ziem Górnego Śląska do Polski oraz dwie autorskie kompozycje Sabiny Meck poruszające tematykę tęsknoty.

Śląskie pieśni ludowe okresu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku są stosunkowo nowym zjawiskiem folklorystycznym. Pieśni te utrwalone zostały przez śląskie czasopisma, broszury, śpiewniki i ulotki z tego okresu. Koncert Tęskni dzioucha do syneczka to muzyka barwna, różnorodna, oryginalna, zawierająca w charakterze i aranżacjach elementy muzyki klasycznej, jazzu i folkloru. W tym kontekście efekt wpisuje się w trendy estetyczne wszechobecne we współczesnej muzyce.

WYKONAWCY:

• Sabina Meck – śpiew, kompozycja, aranżacja
• Franciszek Raczkowski – fortepian
• Patryk Petersson – klarnet, klarnet basowy
• Patryk Zakrzewski – instrumenty perkusyjne
• Michał Goławski – fortepian
• Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
• Anna Szostak – dyrygentka

WEJŚCIÓWKI: Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie filharmonii.

Sabina Meck (a.k.a. Sabina Myrczek) jest kompozytorką, wokalistką, aranżerką, producentką, autorką tekstów. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji, Jest absolwentką Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej, a także Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie skrzypiec. W 2019 roku zakwalifikowała się na studia kompozycji i aranżacji do klasy Gary’ego Lindsay’a. Nagrała dotąd trzy solowe płyty z muzyką własną: „Love is here” (For-Tune 2016, nominacja do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, Muzyka Jazzowa), „Eruption” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia 2017) i „Słowo na T” (SJ Records 2019). W swojej działalności artystycznej łączy śpiewanie z komponowaniem muzyki i aranżowaniem jej na różne składy wokalno-instrumentalne, od mniejszych zespołów po chór, big-band, orkiestrę symfoniczną.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona w 1990 r. przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę Annę Szostak. Zespół ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, w szczególności prawykonania. Świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej. W ciągu ponad 30 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji, m.in. Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux-Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Konzerthaus w Berlinie, Opéra-Comique w Paryżu, Lanfang Theatre w Pekinie i World Trade Center w Tajpej.

Anna Szostak – dyrygent, pedagog, profesor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Z uczelnią tą związana jest do dzisiaj. Odbyła studia podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej i emisji głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe uznanie zyskała jako dyrygent Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, który prowadzi nieprzerwanie od założenia go w 1990 roku.

Patryk Zakrzewski – multiperkusjonista, muzyk sesyjny, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z wieloma artystami polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, między innymi z Nataszą Urbańską, Adamem Sztabą Michałem Urbaniakiem.

Patryk Petersson – klarnecista, pianista, kompozytor, producent. Obecnie student szkoły doktorskiej UMFC w Warszawie. Zajmuje się wieloma gatunkami muzycznymi – od jazzu i muzyki klasycznej po Polską muzykę tradycyjną i pop alternatywę.

Franciszek Raczkowski – pianista i kompozytor aktywny na scenie muzyki improwizowanej, absolwent Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Występował na scenie z takimi artystami i zespołami jak Mietek Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, AUKSO, NOSPR. Jest współtwórcą wielu albumów muzycznych.

źródło/ za: https://lublin.ipn.gov.pl/pl5/aktualnosci/218748…