Targi LUBSACRO po raz dziewiąty – 27-28.09.2017

W dniach 27-28 września 2017 roku w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Targów Lublin, przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie będzie miała miejsce IX. edycja Targów Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów LUBSACRO.

Wśród tematów i atrakcji, które towarzyszyć będą tegorocznej edycji targów znajdą się między innymi: budownictwo i architektura sakralna, konserwacja i renowacja zabytków, wyposażenie obiektów sakralnych, nowoczesne technologie, szaty i naczynia liturgiczne, sztuka sakralna, dewocjonalia, debata poświęcona personalizmowi chrześcijańskiemu, bezpłatne warsztaty i konferencje, konkurs plastyczny dla najmłodszych.

Wśród szerokiej gamy produktów oferowanych na Targach, zwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą wyrobów takich jak: dewocjonalia, naczynia liturgiczne, monstrancje, relikwiarze, witraże, szaty liturgiczne, obrusy ołtarzowe, dzwony kościelne czy organy. Dodatkowo gościć będziemy największe w Polsce biura turystyki religijnej, wydawnictwa katolickie, artystów malarzy i rzeźbiarzy, producentów oświetlenia, ogrzewania i nowoczesnych technologii. Bezpośredni kontakt osób duchownych lub zarządzających parafiami z producentami i przedstawicielami hurtowni daje możliwość skutecznej negocjacji cen. Dodatkowo udział w targach umożliwia uzyskanie rabatów, które wystawcy często przygotowują dla targowych gości.

Wzorem lat ubiegłych Targi Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów LUBSACRO to nie tylko wystawa, ale i bogaty program wydarzeń towarzyszących. Stowarzyszenie Pedagogów Natan przeprowadzi praktyczne warsztaty dla katechetów, nauczycieli i wychowawców, natomiast Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium zaprezentuje najnowsze publikacje, takie jak: „Kocham dzieło Ducha Świętego” ks. Abp. Stanisława Budzika, Biblię Aramejską Targum Neofiti Księga Wyjścia t. II”, którą przełożył i opracował ks. prof. Mirosław S. Wróbel oraz komplet książek dla przedszkoli „Jezus moim przyjacielem” pod redakcją ks. prof. Mariana Zająca. Dodatkowo Wydawnictwo Gaudium przygotowuje wystawę fotografii i dokumentów z działalności wydawnictwa.

Uroczyste otwarcie Targów odbędzie się 27 września o godz. 12.00 w hali A. Po inauguracji odbędzie się debata poświęconą zagadnieniom personalizmu chrześcijańskiego. Debatę poprowadzi Ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka MIC, pracownik naukowy UKSW w Warszawie, kierownik pierwszej w świecie Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego.

Ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka MIC w 1974 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów; po złożeniu pierwszej profesji zakonnej odbył studia teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przyjął święcenia prezbiteratu (1981). W 1989 r. zdobył stopień doktora teologii na podstawie rozprawy „Personalistyczna eklezjologia Johna H. Newmana”, napisanej na KUL pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika. Odbył również studia specjalistyczne w Boston University i Harvard University. Habilitował się w 1996 r. na podstawie publikacji „Personalizm amerykański”. Ksiądz profesor jest również prezesem Stowarzyszenia Naukowego Personalizm, założycielem i redaktorem półrocznika „Personalizm” (edycja polska i angielska). W 2010 r. opublikował książkę „Znaczenie osoby w teologii Josepha Ratzingera – Benedykta XVI”.

Wśród wystawców tegorocznej edycji znajdą się m.in.:

• Ludwisarnia Felczyńskich z Taciszowa i Firma Szydlak z Krotoszyna – niezwykły duet – Pan Zbigniew Felczyński, ludwisarz ze słynnej rodziny ludwisarzy Felczyńskich o tradycji sięgającej roku 1808 oraz Pan Paweł Szydlak, właściciel firmy Zakład Elektryfikacji Dzwonów Kościelnych, firmy rodzinnej, założonej przez Edmunda Szydlaka w 1970 roku w Krotoszynie.
• Firma MAIER Edward Maier – jeden z najstarszych obecnie działających producentów tradycyjnych organów, takich jak: Ahlborn Praeludium IV i Ahlborn Organum III z drewnianą klawiaturą, jak również instrumenty hybrydowe – kontuar cyfrowy połączony z naturalnymi głosami piszczałkowymi.
• Firma „RDUCH” , która została założona w 1978 roku w Godowie (woj. śląskie) przez inż. Jana Rducha. Podstawową działalnością firmy jest produkcja systemów nagłośnieniowych. Zajmuje się również kompleksowym montażem urządzeń (systemów nagłośnieniowych) w obiektach sakralnych
• Firma SACRUM s.c. Teresa Kąpińska, Janusz Kąpiński – Największa hurtownia dewocjonaliów w Polsce – oferuje w ciągłej sprzedaży szeroki asortyment sprzętu i szat liturgicznych, świec, figur, szopek Bożonarodzeniowych, mebli sakralnych, różańców, krzyży, świec, tabernakuli, skarbon kościelnych, sutann, obrazów, obrazków, dekoracji świątecznych i religijnych.
• Firma GRALEX Zbigniew Gralewski – specjalizująca się w dziedzinie elektryki i elektroniki, autorzy „Cyfrowego Administratora Świątyni”- PROMPTER ( wyświetlanie tekstów pieśni na: Ekranach TV, monitorach, projektorach multimedialnych, tabletach, komórkach, smartfonach i wszystkim tym, co posiada przeglądarkę internetową, nawet na zegarkach smartwatch)
• Firma Krzysztof Król 3K PROJEKT z Niedrzwicy Dużej – Firma 3K Projekt od lat z powodzeniem zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem i montażem witraży sakralnych jak również stolarki w kościołach na terenie Polski i Europy, a nawet w Afryce i Ameryce Północnej. Firma w ofercie, jako nieliczna w Polsce posiada również feretrony witrażowe.
• Firma Maj-Max, działająca na lubelskim rynku od 2001 roku. Specjalizuje się w pracach na wysokościach oraz wynajmie podnośników koszowych i nożycowych oraz konserwacji zabytków sakralnych.
• Firma ActiveBrand sp. z o. o. z ofertą systemów czyszczących, chemii przemysłowej, mopów i ściereczek z mikrowłókna oraz produktów do utrzymania czystości i bezpieczeństwa, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszą firmą.
• Przedsiębiorstwo „Futrzarstwo i skóra” – firma rodzinna, założona przez Marię i Henryka Paprockich, powstała w 1998 roku.- słynąca z wieloletniej tradycji kuśnierskiej i garbarskiej Kurowa. Producent m.in. biretów dla duchownych oraz kożuchów i kamizelek na potrzeby zimowych uroczystości na terenie zewnętrznym.

Organizatorzy Targów przygotowali także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Moja Parafia”. Konkurs skierowany jest do uczniów uczęszczających na lekcje religii do szkół podstawowych i gimnazjów. Warunkiem uczestnictwa jest samodzielne wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej obraz kościoła, portret sylwetki księdza bądź dowolną scenę z życia parafii. Rozdanie nagród nastąpi 27 września 2017 podczas trwania Targów Lubsacro.

Patronat Honorowy nad IX edycją Targów LUBSACRO objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej.

Wstęp na Targi jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji, której można dokonać na stronie internetowej oraz na miejscu podczas trwania wydarzenia.

Szczegóły dotyczące Targów oraz konkursu „Moja Parafia”: www.lubsacro.targi.lublin.pl

Print Friendly, PDF & Email