Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków – 21.11.2021

W trzecią niedzielę listopada, 21 listopada 2021 r. obchodzony będzie Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.  

Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są zawsze połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!

W ramach krajowych obchodów Msza święta za Ofiary Wypadków – zostanie odprawiona 21.11.2021 r. o godz. 10.00 w kościele p.w. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, przy ul. Kromera 2a w Olsztynie. W tej modlitwie wezmą udział Policjanci Ruchu Drogowego, Strażacy, Ratownicy Medyczni, Inspekcja Transportu Drogowego, Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz Drogowcy.

Każdego roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa – Stowarzyszenie PRZEJŚCIE – organizuje uroczyste obchody z wypominkami i Mszą św. za wszystkich co zginęli na drogach. Tam też jest specjalny pomnik i park pamięci – więcej informacji na: www.przejscie.com

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) ustanowiony został oficjalnie 26 października 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest corocznie w trzecią niedzielę listopada. Pierwotnie jako Europejski Dzień Pamięci obchodzony jest już od 1995 roku.

Również dzisiaj w wielu krajach europejskich obchodzony jest Dzień Pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach.

JAN PAWEŁ II – 15.11.1998, Anioł Pański

W Polsce po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. w Katedrze Polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im bp Tadeusz Płoski, Biskup Polowy WP.

Print Friendly, PDF & Email